Jak poinformowało nas przed chwilą Ministerstwo Energii, Komisja Europejska wyraziła zgodę na zniesienie akcyzy na samochody elektryczne w Polsce. Oznacza to, że kupowane / rejestrowane w Polsce elektryki powinny być tańsze o kilka tysięcy złotych. Oprócz tego auta elektryczne można amortyzować do kwoty aż 225 tysięcy złotych.

Samochody elektryczne bez akcyzy od dnia ogłoszenia  decyzji KE

Zniesienie akcyzy na samochody elektryczne zostało zaproponowane w Ustawie o elektromobilności już na początku 2018 roku. Niestety, przepisy musiały jeszcze zostać zaakceptowane przez Komisję Europejską, a temat ugrzązł gdzieś w drodze pomiędzy organami Unii i Ministerstwem Energii.

> Samochód elektryczny bez akcyzy – jak, gdzie, od kiedy [ODPOWIADAMY]

Aż do teraz. Ministerstwo Energii poinformowało (źródło), że otrzymaliśmy zgodę Komisji Europejskiej na zniesienie akcyzy (obecnie: 3,1 procent) – ale UWAGA, zgoda ta nadal nie została opublikowana przez KE. Gdy tylko zostanie ona opublikowana, akcyza zostanie zniesiona na:

  • samochody elektryczne – bez ograniczeń,
  • samochody zasilane wodorem – bez ograniczeń,
  • hybrydy plug-in – do dnia 1 stycznia 2021 roku.

Dziś akcyza opłacana jest przez osoby sprowadzające samochody na własną rękę oraz przez importerów. W tym pierwszym przypadku auto będzie tańsze o 3,1 procent, czyli właśnie o koszt akcyzy, którą dotychczas należało opłacić w momencie rejestracji samochodu na terenie kraju.

> Kupiłem Tesla Model 3… Wrażenia? Jest super! – czyli zalety i wady Tesli 3 okiem naszego Czytelnika

W tym drugim wypadku (importerzy) sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana: jako że przepisy dopiero wchodzą w życie, akcyza nie zostanie uiszczona dopiero przy następnych transportach samochodów. Spadek cen może więc nie być odczuwalny od razu – mamy jednak nadzieję, że stanie się zauważalny, ponieważ powinien wynieść kilka tysięcy złotych.

Zgodnie z Ustawą o elektromobilności, zniesienie akcyzy następuje w momencie publikacji decyzji przez Komisję Europejską.

Stopa amortyzacji samochodu elektrycznego: 225 tysięcy złotych

To nie wszystko. Nowe przepisy podatkowe obowiązujące od roku 2019 określiły maksymalną stopę amortyzacji samochodu na 150 tysięcy złotych – czy to w leasingu, czy przy zakupie jednorazowym. Ministerstwo Energii informuje jednak, że w wypadku samochodów elektrycznych możliwe będzie zastosowanie stawki amortyzacji wynoszącej aż 225 tysięcy złotych!

W tym przedziale cenowym zmieści się nie tylko Nissan Leaf i Nissan Leaf E-Plus, ale też dostawczy Nissan e-NV200 czy nawet najtańsza Tesla Model 3 Standard Range – kiedy wreszcie się pojawi…

> Mandat za jazdę po buspasie? Nie przyjmuj! – stresujące spotkanie z policją [WIDEO 360°]

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 10 głosów Średnia: 4.6]