Według informacji, które uzyskał Puls Biznesu, Daimler planuje zbudować w Polsce fabrykę baterii. Ma ona stanąć w Jaworze (Dolny Śląsk, Polska) i powinna wytwarzać 100 tysięcy baterii do samochodów elektrycznych. Na pierwszym etapie projektu koszt jej uruchomienia oszacowano na około 400 milionów złotych (90-95 milionów euro).

Fabryka baterii obok fabryki silników w Jaworze

W Jaworze powstaje już jeden zakład produkujący silniki do samochodów osobowych Mercedesa. W tym tygodniu ma zostać ogłoszona decyzja o uruchomieniu obok niego drugiego, tym razem wytwarzającego baterie. Ma z niego wyjeżdżać 100 tysięcy baterii, co oznacza produkcję na poziomie kilku milionów kilowatogodzin (kWh), czyli gigawatogodzin (GWh) pojemności rocznie.

A to oznacza – jeśli doniesienia Pulsu Biznesu się potwierdzą – że w Jaworze stanie gigafabryka baterii (źródło).

> Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych w Niemczech: 1/ Renault Zoe, 2/ VW e-Golf, 3/ Smart ED/EQ [listopad 2018]

Dodajmy, że to kolejna planowana gigafabryka (ang. gigafactory) w Polsce. Koreański LG Chem planuje w Kobierzycach wytwarzać aż 70 GWh ogniw i baterii, co oznacza, że pod Wrocławiem będzie pracowała prawdopodobnie największa fabryka baterii w Europie. LG Chem na tym jednak nie poprzestaje: firma już poszukuje lokalizacji dla kolejnego zakładu, którego budowa powinna się rozpocząć w połowie 2019 roku.

Na zdjęciu: wizyta Angeli Merkel w fabryce baterii Daimlera w Kamenz (c) Daimler

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 13 głosów Średnia: 4.5]