W Stanach Zjednoczonych i Europie osobowe Toyoty są samochodami, które nieźle trzymają wartość: tracą mniej niż 50 procent po trzech latach. Wygląda jednak na to, że Tesla 3 wypadnie znacząco lepiej. Kelley Blue Book prognozuje, że po 3 latach samochód będzie wart aż 69,3 procent pierwotnej ceny.

Utrata wartości samochodów elektrycznych: Tesla Model 3 liderem w segmencie (w USA)

Zgodnie z szacunkami Eutorax, które udostępniono w momencie premiery Nissana Leafa, samochód miał trzymać wartość „najlepiej w swoim segmencie” – czyli lepiej od Hyundaia Ioniq Electric czy choćby VW e-Golfa. Eurotax oceniał, że trzyletni Leaf N-Connecta z przebiegiem 60 tysięcy kilometrów (20 tysięcy kilometrów na rok) straci 42,7 procent wartości. Czyli zjedzie do poziomu 57,3 procent po 36 miesiącach.

> Eurotax: nowy Nissan Leaf będzie najlepiej trzymał cenę wśród elektryków

Tymczasem Kelley Blue Book prognozuje, że Tesla Model 3 po 36 miesiącach będzie warta znacznie więcej i osiągnie aż 69,3 procent pierwotnej wartości. Do poziomu wspomnianego Leafa dojedzie po ponad 4 latach, a po 5 latach samochód będzie wart 48,7 procent pierwotnej ceny. To znacznie lepiej niż jakiekolwiek auto spalinowe z tego samego segmentu.

Szacunki oparte są na niewielkiej liczbie danych, dlatego warto podchodzić do nich z dystansem. Nie da się jednak ukryć, że Tesla 3 jest dziś samochodem pożądanym, ale drogim, dlatego spora liczba osób czeka, aż auto trafi na rynek wtórny. To może windować ceny.

W badaniu (źródło) najlepiej trzymającą wartość marką okazała się Toyota, natomiast w poszczególnych segmentach zwyciężyły:

  • samochody elektryczne – Tesla Model 3,
  • klasa C (kompakty) – Honda Civic,
  • klasa D (auta rodzinne) – Subaru Legacy,
  • auta luksusowe – Audi A7,
  • auta hybrydowe – Honda Insight,
  • luksusowa klasa B-SUV – Lexus UX.

Niestety, we wszystkich segmentach podano tylko zwycięzców. Nie wiadomo zatem, jak w segmencie aut elektrycznych wypadły pozostałe marki.

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4]