Jaguar FUTURE-Type ma być autem kompaktowym przyszłości. Elektryczny Jaguar z siedzeniami w konfiguracji 2+1 jest w pełni autonomiczny i ma niezwykle futurystyczną kierownicę. Premiera: 2040 rok. A już w 2020 roku koncern Jaguar Land Rover nie chce mieć ani jednego auta tylko spalinowego – tylko elektryki lub hybrydy plug-in.

Jaguar Land Rover: od 2020 r. tylko elektryki i hybrydy plug-in

Prezentacja Jaguara FUTURE-Type wydaje się być jednym z pretekstów do bardzo ważnej informacji: do 2020 roku wszystkie auta Jaguara będą hybrydami albo samochodami elektrycznymi – wszystkie będą wyposażone w silnik elektryczny.

A w jakim kierunku zmierza koncern? Przykładem może być Jaguar FUTURE-Type, który stanowi „wizję samochodu Jaguara z 2040 roku”:

Jaguar FUTURE-Type

Jaguar FUTURE-Type ma być autem całkowicie autonomicznym, ale z możliwością przejęciaa sterów przez kierowcę. Przy czym „ster” to bardzo dobra nazwa kierownicy przyszłości:

Kierownica („Sayer”) będzie na bieżąco wyświetlać wszystkie informacje na temat auta oraz zaprezentuje na swojej powierzchni przydatne w danym momencie przyciski. Rozpozna też polecenia głosowe, a gdy nie będzie potrzebna – schowa się do deski rozdzielczej.

Jaguar FUTURE-Type ma być samochodem rozmawiającym w czasie rzeczywistym z elementami otoczenia i innymi autami (V2X – protokół komunikacyjny pojazd-reszta świata). Auto ma ułatwiać komunikację z rodziną i interakcję ze światem. Naturalnie w razie potrzeby kierowca będzie mógł też po prostu się przejechać…

Jaguar E-Type przerobiony na napęd elektryczny

Przy omawianiu przyszłości motoryzacji, Jaguar sięgnął w przeszłości. Firma zaprezentowała klasyczny model E-Type Roadster wyposażony w napęd elektryczny. Samochód ma baterie o pojemności 40 kilowatogodzin (kWh) i „realny zasięg” wynoszący około 270 kilometrów:

Elektryczny zespół napędowy i akumulatory nieco wystają z dołu elektrycznego Jaguara E-Type (c) Jaguar

Napęd i akumulatory zostały zaprojektowane w taki sposób, by miały podobne wymiary i wagę do sześciocylindrowego silnika XK, który pojawił się w oryginalnym E-Type. Moc? Ponad 299 koni mechanicznych!

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]