Site icon SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – www.elektrowoz.pl

Izera mogłaby powstawać na Dolnym Śląsku na bazie technologii Toyoty [maile Dworczyka]

Z opublikowanych właśnie maili pochodzących rzekomo z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka wynika, że nawet rząd nie do końca wierzy w Polski Samochód Elektryczny „Izera”, informuje katowicka Gazeta Wyborcza. Według Dworczyka projekt miałby większe szanse na realizację, gdyby został zrestartowany na nieco innych warunkach.

Fabryka Izery nie w Jaworznie, lecz w Wałbrzychu?

Przedstawiane przez rządowego ministra informacje nie są zbyt krzepiące. Toyota ma dążyć do likwidacji fabryki silników spalinowych w Wałbrzychu. Chce natomiast uruchomić nową linię produkcyjną w Czechach. Według Dworczyka fabryka Izery w Jaworznie ma umiarkowane szanse na sukces, ale te szanse mogłyby wzrosnąć, gdyby przenieść ją właśnie na Dolny Śląsk, być może do zakładów zajmowanych przez Toyotę.

Z propozycją współpracy wyszedł ponoć polski oddział Toyoty, który zawdzięcza naszemu rządowi choćby obniżenie akcyzy na samochody hybrydowe (tzw. lex Lexus). Izera mogłaby być zatem budowana w kooperacji, a może nawet na platformie japońskiego koncernu. Niezależnie od tego, jak podchodzimy do marketingu i „samoładujących się hybryd” japońskiego producenta, trzeba jasno powiedzieć, że taki partner zwiększa prawdopodobieństwo powstania Narodowego Samochodu Elektrycznego o rzędy wielkości.

To nie przypadek, że Michał Dworczyk niechętnie patrzył na lokalizację fabryki Izery w województwie śląskim i że zachęcał premiera Mateusza Morawieckiego do rozważenia Dolnego Śląska. Minister startował w wyborach w okręgu wałbrzyskim – tym samym, w którym o głosy wyborców zabiegał też Ireneusz Zyska. Obaj obiecują swoim wyborcom wyjątkowo dużo, Ireneusz Zyska wspominał parę lat temu o „powstających” w okolicy magazynach do bunkrowania wodoru.

Pierwsze wbicie łopaty pod fabrykę Izery w Jaworznie ma mieć miejsce już w III kwartale 2021 roku. Produkcja samochodów ma wystartować w 2024 roku.

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: nie wiemy, z kiedy pochodzą te maile ani czy są prawdziwe. Brzmią jednak dość wiarygodnie. Płynie z nich jednak smutny wniosek, że Izera jest przede wszystkim inicjatywą i zbiorem założeń, a konkretny produkt nawet nie majaczy jeszcze na horyzoncie.

Zdjęcie otwierające: Polski Samochód Elektryczny „Izera”

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 3]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Exit mobile version