W piątek, 7 czerwca 2019 roku, został zaprezentowany Polski Samochód Elektryczny marki Ixar (właściwie: iXAR). Ten stworzony w naszym kraju elektryk dotarł do fazy jeżdżącego prototypu – ale ze spalinowym zespołem napędowym. Pojazd jest czterokołowcem (kategoria L7e) i prezentuje się całkiem ciekawie. Z jednym zastrzeżeniem: w ogóle nie jest elektryczny.

Aktualizacja 13.06.2019, 17.55

Dziennikarze portalu Autocentrum.pl dowiedzieli się, że pojazd elektryczny Ixar podczas Biegu Nyskiego zasilany był silnikiem spalinowym (źródło). Gratulujemy im ciekawej informacji, a twórcy samochodu gratulujemy wykorzystania ekologicznego pojazdu tuż przed nosami biegaczy. 🙂

Jeśli wziąć pod uwagę, że prace nad Ixarem toczą się od grudnia 2017 (źródło), czyli że przez półtora roku nie udało się wykonać pojazdu z elektrycznym zespołem napędowym,  a prace skupiały się najwyraźniej na nadwoziu, dochodzimy do wniosku, że na obecnym etapie mamy do czynienia z umiarkowanie interesującym projektem.

Niniejszym przepraszamy Czytelników za wprowadzenie w błąd.

Aktualizacja 7.06.2019, 18.48

Na razie opublikowano jedno zdjęcie pojazdu pod Halą Nysa. Nie podano żadnych nowych danych na temat samochodu.

Ixar – wszystko, co wiemy

Po spojrzeniu na renderingi łatwo zauważyć, że Ixar zapożycza to i owo z innych marek: wzór przy reflektorach pochodzi z Opla Ampery, przednie światłą wywołują skojarzenia z Kią, tylne nawiązują do Renault Zoe.

O autku po raz pierwszy usłyszeliśmy w grudniu 2017 roku. Dowiedzieliśmy się wtedy, że Proto Cars, firma, która pracuje nad pojazdem, chce, by miał on 3,6 metra długości, 1,5 metra szerokości i 1,55 metra wysokości. Siedzenia skonfigurowano jako 2+2. Spekulowaliśmy wtedy, że wymiary samochodu nie pozwolą na zamontowanie baterii większej niż 15 kWh, ale przy obecnej gęstości ogniw w podwoziu bez problemu powinny się zmieścić akumulatory o pojemności 20-25 kWh.

Według wstępnych założeń silnik Ixara miał mieć zaledwie 15 kW (20 KM), co nie pozwoliłoby mu na osiąganie zbyt dużych szybkości i przyspieszeń. Zagwarantowałoby jednak całkiem sensowne zasięgi na jednym ładowaniu.

Ixar rozwijany jest dzięki pomocy miasta/gminy Nysa oraz Agencji Rozwoju Nysy. Zdjęcia samochodu mają zostać pokazane dziś wieczorem na fanpage jego twórców (TUTAJ), a jutro pojazd pojawi się podczas VII Biegu Nyskiego (TUTAJ).

Będziemy trzymać rękę na pulsie.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 3]