Tesla Model 3 w wersji bazowej – aktualnie nieosiągalnej – kosztuje 35 tysięcy dolarów netto plus 1,2 tysiąca opłaty za transport. Redakcja www.elektrowoz.pl postanowiła znaleźć w Stanach Zjednoczonych auta w podobnej cenie, a następnie sprawdzić, ile identyczne modele kosztują w Polsce. Oto wynik naszego małego researchu.

Tesla Model 3: segment Audi A4, osiągi lepsze niż S4

Jeśli wiemy, że Tesla Model 3 w bazowej wersji kosztuje w Stanach Zjednoczonych 35-36,2 tysiąca dolarów netto, to musimy znaleźć auta w bardzo zbliżonej cenie. I udało się:

  • Audi A4 – od 36 000 dolarów,
  • BMW serii 3 – od 34 900 dolarów,
  • Porsche – nie znaleźliśmy tak tanich modeli, odrzucamy z zestawienia.
  • Mercedes klasy C – od 40 250 dolarów, odrzucamy z zestawienia.

> Tesla Model 3 vs Audi RS3 [OPINIE] – czyli problemy pierwszego świata 🙂

Porównajmy teraz te ceny z ofertami polskich salonów.

Audi A4: ok. 210 tysięcy złotych

Na stronie głównej audi.pl widzimy komunikat Audi A4 Limousine od 134 900 złotych. Jednak przy wejściu w konfigurator cena bazowa błyskawicznie rośnie 163 500 złotych. Okazuje się, że bazową cenę A4 uzyskamy tylko wtedy, gdy usuniemy wszystkie możliwe opcje i wybierzemy silnik benzynowy 1.4 TFSI z manualną skrzynią biegów. Dobrze, że chociaż klimatyzacja automatyczna przychodzi w standardzie… Oto link do takiej bazowej konfiguracji: http://audi.pl/A9T04C70

Model w wersji Audi A4 Limousine Sport 2.0 TFSI ze skrzynią biegów S tronic, 18-calowymi kołami i trzystrefową klimatyzacją kosztuje już 209 850 złotych. I tę cenę przyjmujemy jako odpowiadającą w przybliżeniu Modelowi 3 w Polsce.

BMW serii 3: ok. 190 tysięcy złotych

W wersji bazowej zaanonsowanej na stronie kosztuje „od 130 600 złotych”. Kiedy jednak zmienimy wersję na 330i (żeby zapewnić sobie podobne osiągi jak Tesla Model 3), skrzynię biegów na automatyczną i wybierzemy pierwszą z brzegu, najtańszą opcję zawierającą automatyczną, dwustrefową klimatyzację (Sport Line), cena rośnie nam do 189 924 złotych.

I tę właśnie kwotę – 189 924 zł – przyjmujemy jako odpowiadającą cenie Modelu 3 w Polsce.

Którą drogę wybierze Tesla?

Swoją politykę cenową w Europie Tesla może ustalić następująco:

  1. jak najtaniej, żeby zrobić dobrze klientom,
  2. podobnie do konkurencji, żeby dobrze zrobić firmie i akcjonariuszom – a klientów i tak stać.

Paradoksalnie, znacznie lepszą drogą jest opcja numer 2. Lepszą również dla zwykłych użytkowników, ponieważ osoby podążające za jak najniższą ceną nie należą do wiernych klientów: dziś idą do firmy X, jutro pójdą do firmy Y, jeśli cena będzie o 2 złote niższa.

Opcja numer 2 jest również bezpieczniejsza dla Tesli, ponieważ może jej zagwarantować stabilność finansową.

Co by to znaczyło dla Modelu? Jaka będzie jego cena w Europie? Jeśli Tesla wybierze drogę numer 2, wtedy samochód w podstawowej wersji, owszem, może kosztować 130-160 tysięcy złotych. Jednak kupienie tak wyposażonego Modelu 3 może graniczyć z cudem lub wiązać się z wielomiesięcznym oczekiwaniem. Dlatego znacznie rozsądniej jest zakładać, że cena Tesla Model 3 w Polsce wyniesie co najmniej około 190-210 tysięcy złotych.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 9 głosów Średnia: 4.3]