Nowy Hyundai Kona Electric oficjalnie zadebiutował. Choć auto jest bardzo blisko spokrewnione z Kią Niro EV (C-SUV), Hyundai nazywa go „przeskalowanym multigraczem” (ang. upscaled multiplayer) w segmencie B-SUV. Jakby nie chciał robić konkurencji Niro EV i planował nieco sztucznie wpasować się w amerykański system kategoryzowania aut, gdzie liczą się zewnętrzne wymiary (4,355 m długości) oraz przestronność wnętrza. Samochód występuje w trzech wersjach napędowych (HICE, PHICE, BEV), z naszego punktu widzenia najbardziej interesujący jest oczywiście wariant elektryczny, Hyundai Kona Electric.

Aktualizacja 2023/03/07, godz. 13.44: dodaliśmy drugą pojemność baterii i moce silników. W materiałach źródłowych nie było o nich mowy. Dodajmy, że wartości przeliczyliśmy ze źródeł amerykańskich (215 hp, 154 hp), dlatego uznaliśmy, że mamy do czynienia z bhp, nie z europejskimi końmi mechanicznymi (hp, KM). To potencjalne źródło błędu, ale wydaje nam się, że idziemy właściwą ścieżką – ta „premiera” sprawiała wrażenie przygotowanej pod kątem Stanów Zjednoczonych.

Nowy Hyundai Kona Electric bez zaskoczeń

Producent deklaruje, że tym razem zaprojektował elektryka najpierw. W domyśle: wersje spalinowe (HICE, dawniej HEV; PHICE, dawniej PHEV) powstały później jako jego konwersje. Choć niektórzy miłośnicy aut elektrycznych uznawali poprzednią generację za gorszą z racji tego, że stanowiła odgałęzienie aut spalinowych, akurat Hyundai z Koną Electric i Kia z e-Niro nie miały się czego wstydzić.

Nowy Hyundai jest zatem większy (patrz: wymiary Kona Electric; 4,355 m długości, 2,66 m rozstawu osi, 1,825 m wysokości, 1,825 m szerokości), edycja Long Range ma silnik o mocy 160 kW/218 KM napędzający przednie koła i ma baterię o pojemności 65,4 kWh, dzięki której szacowany zasięg wynosi 490 jednostek WLTP (źródło). Powinno to dać do 419 kilometrów realnie w trybie mieszanym, do 294 kilometrów przy jeździe autostradowej z szybkością 120 km/h i rozładowaniu baterii do zera (265 km przy rozładowaniu do 10 procent).

Ma się też pojawić wariant z mniejszą baterią 48,4 kWh i silnikiem 115 kW/156 KM.

Producent chwali się dwoma ekranami o przekątnej 12,3 cala, kokpitem nawigacyjnym Connected Car [cnCC; cokolwiek to znaczy] oraz, ciekawe, „pełnymi aktualizacjami OTA„. Kona Electric ma też znane z Ioniqa 5 aktywne klapki sterujące przepływem powietrza, wyświetlacz projekcyjny (HUD), bagażnik z przodu, system jazdy one-pedal driving (i-Pedal) oraz mechanizm oddawania energii zewnętrznym urządzeniom (V2L) z użyciem specjalnej przejściówki w gnieździe Typu 2 lub klasycznego gniazdka 230 V we wnętrzu kabiny (do 3,6 kW).

Współczynnik oporu powietrza Cx wynosi 0,27, pojemność bagażnika Hyundaia Kona Electric (2023) to 466 litrów. Ważnym zimowym dodatkiem jest mechanizm podgrzewania baterii przed ładowaniem oraz system [odmrażający?] pozwalający na otwarcie klapki portu ładowania do -30 stopni Celsjusza. W wersjach premium oferowany jest system dźwięku Bose, elektryczny Hyundai może być też wyposażony w system jazdy półautonomicznej HDA2, który nie tylko utrzymuje szybkość i pozycję na jezdni, ale potrafi też samodzielnie zmieniać pas po zatwierdzeniu operacji kierunkowskazem (tylko autostrady).

Premierę samochodu można obejrzeć tutaj:

Nota od redakcji Elektrowozu: z komunikatu wynika, że samochód skierowany jest do młodych [duchem] i aktywnych. Dość obiecująco zabrzmiało stwierdzenie o „demokratyzacji dostępu do aut elektrycznych”, ponieważ zwiastuje sensowne ceny. Cieszy nas wreszcie nawiew w tunelu środkowym w drugim rzędzie foteli; przydatny podczas wyjazdów z dziećmi i pasażerami.

Ważne uzupełnienie ma Pan Marcin H, zaktualizowaliśmy już materiał:

Internety podają że będą dwie wersje: 154 KM i 214 KM, więc moc się nie zgadza.

Podają też że będzie wersja z mniejszą baterią – 48,4 kWh. Fajnie że urosła względem poprzedniej generacji.

Podają też, że ładowanie 10-80% potrwa 41 minut i to jest słabe. Mimo ogólnego postępu w tym modelu to jest największa kicha, bo po 5 latach chciałoby się poprawy szybkości ładowania.

Jako młody duchem, w miarę młody ciałem i aktywny stwierdzam, że to samochód zdecydowanie nie dla mnie. Ja potrzebuję samochodu większego. Potrzebuję „demokratyzacji” dużego bagażnika i szybkiego ładowania (co za nowomowa – marketingowcy mogliby pewnych słów nie ruszać).

EDIT: Samochód jest dla młodych miejskich modnisi a nie dla młodych i aktywnych.

Jego komentarz znajduje się TUTAJ. W podobnym tonie czas ładowania krytykuje właściciel Kii e-Niro, Pan Michał:

Hyundai podaje, że czas ładowania 10-80% to około 41 minut, a to oznacza mniej więcej tyle samo, co Kona i Niro poprzedniej generacji. Wygląda to tak, jakby po prostu stare Kona i e-Niro dostały nową budę i parę usprawnień, ale od spodu to są te same samochody.

Jeżdżę e-Niro od 2 lat i dla mnie jest to jedna z większych bolączek na dłuższych trasach – dla mnie to dyskwalifikuje samochód. 2 lata temu to był dobry wynik, dzisiaj już nie. No chyba że cena samochodu jest adekwatnie niska, ale pewnie nie 🙂 Już nie wspomnę o napędzie na przód (w codziennej jeździe nie przeszkadza) czy przestarzałym interfejsie, który tu trochę został odświeżony. Ale obawiam się, że tylko trochę.

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:

Jeśli chcesz wynagrodzić Czytelników, którzy są niezawodni w niesieniu pomocy na Forum Elektrowozu, możesz kupić Teslę korzystając z któregoś z tych linków polecających: 7/ nabrU, 8/ ciastek, 9/ ELuk.

Zasady zabawy znajdziesz TUTAJ.
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 5]