Od kilku tygodni wiadomo, że Hyundai pracuje nad zupełnie nową platformą do samochodów czysto elektrycznych. Portal BusinessKorea dowiedział się, że w oparciu o nią zostanie zbudowany samochód noszący obecnie roboczą nazwę Hyundai NE. SUV (crossover) ma trafić do oferty w 2020 roku.

Nowy elektryczny crossover Hyundaia. Uzupełni portfolio?

Hyundai już dziś produkuje samochody czysto elektryczne, ale powstają one na uniwersalnych platformach, które mogą posłużyć do konstruowania zarówno aut spalinowych (hybryd), jak i elektryków. Wiąże się to prawdopodobnie z szeregiem kompromisów, w tym z mocno rozdętą komorą silnika czy umiarkowaną ilością miejsca dla baterii – szczególnie dobrze widać to na przykładzie auta marki należącej do koncernu, Kii e-Niro.

Przestrzeń pod przednią maską w elektrycznej Kii e-Niro. Łatwo dostrzec, że w komorze zmieściłoby się znacznie więcej osprzętu – bo w Kii Niro Plug-in trzeba tutaj ulokować większy silnik spalinowy z chłodnicą

Wystająca bateria Kii e-Niro (w głębi)

Nowa platforma ma być dostosowana wyłącznie do samochodów elektrycznych. Oznacza to prawdopodobnie zmodyfikowane proporcje auta oraz większą ilość miejsca w kabinie przy tych samych wymiarach zewnętrznych. Jak donosi BusinessKorea, platforma nosi nazwę Globalna Elektryczna Platforma Modularna (Electric-Global Modular Platform, E-GMP), a pierwszy prototyp na jej bazie zacznie powstawać w październiku 2019 roku.

> Kia e-Niro vs Hyundai Kona Electric – PORÓWNANIE modeli i werdykt [What Car, YouTube]

Hyundai NE – bo taką nazwę nosi ów prototyp – ma być gotowy do końca roku. Zaprezentowany powinien zostać w czerwcu 2020 roku, do masowej produkcji trafi w 2021 roku. Obecnie trwają ponoć ostatnie uzgodnienia z dostawcą ogniw elektrycznych. Według BusinessKorea jest to crossover (SUV) osiągający 450 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu. O aucie niewiele wiadomo, ale można spekulować, że uzupełni gamę elektrycznych samochodów Hyundaia o segment C-SUV lub D-SUV.

Zdjęcie otwierające: ilustracyjne, Hyundai Tucson, spalinowy crossover Hyundaia, na razie bez wersji elektrycznej (c) Hyundai

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]