Portal Francuskie.pl twierdzi, że Dacia przymierza się do produkcji taniego samochodu elektrycznego. Auto miałoby powstać na platformie Renault Zoe 2, ale linie montażowe nie ruszą przed 2020 rokiem. Elektryczna Dacia byłaby dostępna w cenie około 60 tysięcy złotych.

Dacia: elektryczna, mała, tania

Według „źródła w Mioveni” – czyli miejscowości, w której działa fabryka Dacii – producent chciałby zaoferować samochód elektryczny w cenie około 60 tysięcy złotych (równowartość 14 tysięcy euro) w wariancie podstawowym. Jednak zejście do tego poziomu ma być niemożliwe bez osiągnięcia efektu skali i obniżenia cen baterii (źródło).

> Elektryczna Dacia już niemal pewna?! Renault zwiększa liczbę zapowiadanych modeli

Elektryczna Dacia należałaby do klasy A (Smart, VW e-Up) lub B (Renault Zoe) i bazowałaby na zespole napędowym Renault Zoe 2. Nowy Renault Zoe (2020) powinien zadebiutować jeszcze w tym roku, prawdopodobnie będzie miał baterię o pojemności około 50 kWh, złącze szybkiego ładowania CCS i silnik o mocy co najmniej 110 KM (R110).

Rumuński producent skorzystałby z rozwiązań firmy-matki, miałby też wykorzystywać te same ogniwa, co Renault. Dacia bada też ponoć możliwość zmniejszenia masy samochodu, by zwiększyć jego zasięg na baterii. I to miałoby sens: Renault wskoczyłby na poziom pojemności 50+ kWh, a tymczasem Dacia wykorzystałby starsze pakiety Zoe ZE 40 (41 kWh), ale tchnęłaby w nie nowe życie.

> Oto Renault Zoe (2020): bateria 50 kWh, większa kabina, CCS Combo 2?

Na zdjęciu: prototyp Dacii Duster z 2010 roku (c) CACTUSBENJRAPH / YouTube

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]