Półtora tygodnia temu włoska policja skarbowa zarekwirowała 130 Fiatów Topolino, które pojawiły się w porcie w Livorno. Powodem była włoska flaga, która sugerowała, że pojazdy pochodzą z Włoch, tymczasem wyjeżdżają one z fabryki w Maroku. Teraz producent został zmuszony do usunięcia włoskich barw z Fiata 600e, bo ten wyjeżdża z fabryki w Tychach. Wszystko zaczęło się od Alfy Romeo Milano, która musiała zmienić nazwę na Junior, żeby nie wprowadzać odbiorców w błąd.

Fiat 600e kolejną ofiarą włoskich przepisów. Może by… uchwalić podobne u nas?

Przepisy zakazujące stosowania włoskich barw i skojarzeń z Włochami w przypadku produktów pochodzących spoza Włoch weszły w życie na początku XXI wieku, za rządów Silvio Berlusconiego. Dostało się już Alfie Romeo Milano vel Junior, dostało się Fiatowi Topolino, przyszedł czas na Fiata 600e. Choć w jego przypadku włoskie akcenty były mikroskopijne, nie dało się ich przeoczyć – producent umieścił włoską flagę na tylnym zderzaku samochodu:

Przejrzeliśmy zdjęcia /patrz: Fiat 600e wrażenia/ i nie znaleźliśmy innego miejsca, w którym na nadwoziu lub we wnętrzu samochodu występowałyby włoskie barwy narodowe. Tym niemniej Fiat eksponując ją naraża się na reperkusje w swoim kraju, ponieważ wyrabia w potencjalnym nabywcy wrażenie, że auto jest produkowane we Włoszech, a przecież wyjeżdża z Tych. Nie ma znaczenia, że marka pochodzi z Włoch. Producent mógłby przenieść linie montażowe na Półwysep Apeniński, jednak taniej będzie mu po prostu zamaskować czy wymienić kłopotliwą część. Nie jest jasne, czy flaga zniknie tylko we Włoszech, czy może w ogóle zostanie usunięta.

Barwy narodowe bywają stosowane przez producentów, jeśli skojarzenia z rodzimym krajem są dobre i silne. Volvo wszywa w fotele flagę Szwecji, chociaż auta produkowane są w większości w Gandawie (Belgia), a marka należy do chińskiego Geely. Opel flag nie używa, regularnie podkreśla jednak, że jest marką niemiecką, chociaż od dawna należy on do koncernu Stellantis, tego samego zresztą, co Fiat. Podwozie Fiata 600e to platforma eCMP, która stosowana jest też w Alfie Romeo Milano, Peugeocie E-208, Oplu Corsie Electric, Jeepie Avengerze, …

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: