Koncern Fiat Chrysler Automobiles poinformował, że trwają [ostatnie] testy przedprodukcyjnych egzemplarzy Fiata 500 BEV. Mały elektryk segmentu A będzie wytwarzany od czerwca 2020 roku. Łatwo się zatem domyślić, że samochód powinien wkrótce trafić do oferty, a jego dostawy wystartują najdalej w drugiej połowie 2020 roku.

FCA startuje z elektryfikacją

FCA pochwaliło się, że linie montażowe nowego Fiata 500 BEV są już gotowe i trwa produkcja pierwszych egzemplarzy auta (źródło). Warto dodać, że mocno zakamuflowane prototypy modelu pojawiają się na drogach od kilku miesięcy – jak na razie nie zanosi się na to, żeby nadwozie elektryka uległo poważnej modyfikacji. Niestety, nie są znane żadne dane techniczne Fiata 500 BEV, ale branża spodziewa się, że będą lepsze niż przy Fiacie 500e.

To oznaczałoby baterię o pojemności około 40 kWh i możliwość szybkiego ładowania z wykorzystaniem gniazda CCS, czyli pójście tropem modelu Scuderia-E:

> Elektryczny Fiat 500e Scuderia-E: bateria 40 kWh, cena 128,1 tysiąca złotych!

Start produkcji samochodu zaplanowano na czerwiec 2020, można się więc spodziewać, że ostateczną bryłę, nazwę i specyfikację Fiata 500 BEV poznamy między marcem (targi motoryzacyjne w Genewie) a czerwcem 2020 roku. Fiat musi się spieszyć z elektryfikacją, ponieważ sumaryczne wyniki emisyjne koncernu są słabe – przez najbliższe dwa lata FCA zapłaci 1,8 miliarda euro za możliwość liczenia emisji CO2 wraz z Teslą:

> Fiat ufunduje fabrykę Tesla Gigafactory 4 w Europie? Trochę tak będzie

Jako ciekawostkę na marginesie możemy dodać, że rozpoczęła się już produkcja hybrydowego Maserati Ghibli, wystartowały inwestycje mające na celu stworzenie elektrycznego GranTurismo, trwają też prace nad odświeżeniem Quattroporte i Levante. Te dwa ostatnie modele najwyraźniej nie zostaną na razie zelektryfikowane:

> Maserati kończy z wykorzystywaniem wyłącznie silników spalinowych. 100 procent nowych modeli zelektryfikowane

Zdjęcie otwierające: Fiat 500e, to nie jest Fiat 500 BEV (c) FCA

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]