Niepokojący raport Transport & Environment. Europejskie koncerny motoryzacyjne zainwestują w Chinach SIEDEM razy więcej pieniędzy w produkcję samochodów elektrycznych niż w Europie.
Będzie kryzys branży motoryzacyjnej w Europie?
Zgodnie z opracowaniem Transport & Environment, europejskie firmy motoryzacyjne zainwestowały lub zainwestują w Chinach 21,7 miliarda euro (równowartość 93,6 miliarda złotych) w produkcję samochodów elektrycznych. Tymczasem w Europie inwestycje wyniosą zaledwie 3,2 miliarda euro (13,8 miliarda złotych).
> Hybrydowa Toyota Camry wróci do Europy w 2019 roku. Zastąpi Toyotę Avensis?
Koncerny obawiają się, że stracą możliwość sprzedaży aut na gigantycznym chińskim rynku. W efekcie wchodzą w alianse z lokalnymi wykonawcami, inwestują w fabryki w Państwie Środka i tworzą tam nowe miejsca pracy. Robią to również w Europie, ale na znacznie mniejszą skalę.
Transport & Environment ostrzega (patrz TUTAJ), że do 2030 roku w Europie może zniknąć jedna czwarta miejsc pracy w sektorze motoryzacyjnym. Samochody elektryczne będziemy importować z Chin zamiast produkować na miejscu.
|REKLAMA|
|/REKLAMA|