Nissan i Dongfeng rozpoczęły w Chinach produkcję samochodu elektrycznego Nissan Sylphy. Auto bazuje na Leafie, ale według oficjalnych informacji przejeżdża 338 kilometrów na baterii. Spowodowało to spekulacje, że Sylphy stanowi odpowiednik zapowiadanego Leafa e-Plus z baterią powiększoną do 60 kWh. A jak jest naprawdę?

Nissan Sylphy: cena, dane techniczne i wszystko, co wiemy

Elektryczny Nissan Sylphy ma w Chinach kosztować równowartość około 90 tysięcy złotych (166 tysięcy juanów) po uwzględnieniu rządowych i lokalnych bonusów. Z polskiego punktu widzenia to bardzo kusząca oferta, cena Nissana Leafa w Polsce wynosi ponad 150 tysięcy złotych (ale bez dopłat).

Elektryczny Sylphy powstał na podwoziu Nissana Leafa i wykorzystuje jego zespół napędowy, co sugeruje, że samochód ma 150 KM mocy i baterię o pojemności 40 kWh. Według oficjalnych informacji zasięg Nissana Sylphy wynosi 338 kilometrów, podczas gdy realny (EPA) zasięg Nissana Leafa to tylko 243 km – dlatego w internecie pojawiły się sugestie, że auto otrzymało większą baterię o pojemności 60 kWh.

> Jaki dystans można pokonać za 10 złotych? Samochodem spalinowym: 30-40 km, elektrycznym – nawet 150 km!

Niestety, nie jest to prawda. W Chinach zasięg samochodu elektrycznego oblicza się w oparciu o wariację europejskiej procedury NEDC, która dość mocno zawyża wyniki:

Realne wyniki kontra obliczenia na podstawie procedur. O ile EPA (na samym dole) w 2014 roku niemal idealnie szacowała zasięg samochodu elektrycznego w trybie mieszanym, o tyle europejska NEDC zawyżała go o około 36 procent, a chińska NEDC – o około 24 procent. Trzy lata później, w 2017 roku, EPA pozostała w okolicy 0 – czyli wykonane z jej pomocą obliczenia nadal są godne zaufania – a europejska NEDC dobiła do poziomu niemal +50 procent zasięgu (lub -33 procent na spalaniu). Dlatego od 1 września 2018 roku obowiązuje w europie nowa procedura WLTP.

Rzeczywisty zasięg Nissana Sylphy wynosi około 240-250 kilometrów na jednym ładowaniu, co niemal idealnie odpowiada Leafowi 40 kWh. Producent zdecydował się na nadwozie sedan, ponieważ ten wariant jest bardziej popularny w Chinach – dokładnie tak samo wygląda spalinowy Nissan Sylphy z silnikiem o pojemności 1.6 litra. Jest jednak mniej więcej dwa razy tańszy…

> Elektryczny Renault Kwid w cenie 35-40 tysięcy zł [równowartość] w Indiach w 2020 r.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 4]