Oto jest. Mercedes oficjalnie zaprezentował elektrycznego Mercedesa EQC, czyli nowego SUV-a niemieckiego producenta. Jako pierwszy (i ostatni!) na scenie przemawiał Dieter Zietsche, który tłumaczył, że w designie samochodu czerpano ze szwedzkich wzorców, dlatego na miejsce premiery wybrano Sztokholm. Sama prezentacja była, niestety, dość krótka.

Mercedes EQC: cena i dane techniczne w pigułce [źródło]

  • cena: mówi się o około 80 tysiącach euro, czyli równowartości 340 tysięcy złotych
  • bateria: 80 kWh
  • zasięg: „do 322 kilometrów na jednym ładowaniu”
  • dwa silniki
  • moc: 408 KM (300 kW)
  • moment obrotowy: 765 Nm
  • prędkość maksymalna: 180 km/h
  • przyspieszenie do 97 km/h: 4,9 s (szacunkowe)
  • moc ładowania: do 110 kW
  • moc wbudowanej ładowarki: 7,4 kW, chłodzona wodą

Mercedes EQC: opinie dziennikarzy i pierwsze wrażenia

Mercedes EQC oficjalnie: pierwszy elektryczny SUV w gamie firmy

Premiera samochodu trwała raptem około 20 minut. W jej trakcie nie ujawniono żadnych danych technicznych auta, choć dwukrotnie padło stwierdzenie, że „uczestniczy poznali samochód podczas warsztatów”. Oto informacje, które udało nam się wyłowić z króciutkiej opowieści.

Oznaczenia, czyli Mercedes EQC 350, 400, 500?

Przemówienie Dietera Zietsche nie trwało szczególnie długo i nie zawierało praktycznie żadnych danych technicznych. Trafiliśmy natomiast (źródło) z jedną z naszych spekulacji – symbol na klapie samochodu to EQC 400, prawdopodobnie od mocy auta lub zasięgu oferowanego przez samochód na jednym ładowaniu:

Bateria i zużycie energii

Bateria Mercedesa EQC mieści 80 kWh energii, zbudowana została z 384 ogniw, a mieści się w podłodze, między osiami pojazdu. Składa się z dwóch modułów z 48 ogniwami oraz czterech z 72 ogniwami. Jest chłodzona cieczą, a może być ogrzewana z wykorzystaniem pompy ciepła znajdującej się w aucie. Pracuje z napięciem około 350 woltów i ma 218 Ah pojemności.

Według podanych na ekranie informacji, samochód zużywa 22,2 kWh / 100 kilometrów. Są to dane wyliczone zgodnie z procedurą WLTP, co oznacza dość spore zużycie energii jak na branżę i całkiem normalne, jeśli wziąć pod uwagę rozmiar pojazdu.

> Zamaskowany Mercedes EQC przy ładowarce. Moc ładowania? Ponad 130 kW! [zdjęcia]

Samochód wyposażony jest w system zarządzający poborem energii, który uwzględnia między innymi topografię terenu podczas jazdy. W podobne systemy wyposażone jest już BMW i3 czy Hyundai Kona Electric.

Dane techniczne EQC, które znamy skądinąd

Elektryczny SUV Mercedesa ma być wyposażony w baterię o pojemności 80 kWh, która pozwala na przejechanie około 320 kilometrów na jednym ładowaniu. Łączna moc silników auta ma wynieść 408 KM (300 kW), moment obrotowy – 700 Nm.

Premiera Mercedesa EQC – transmisja na żywo

Już dziś, 4 września 2018 roku, światowa premiera elektrycznego Mercedesa EQC. Transmisja na żywo z premiery dostępna jest na stronie Mercedesa, live stream wystartował o 18.30 czasu polskiego (CEST). Oto link do wydarzenia i relacja na żywo z imprezy.

Live stream z premiery można obejrzeć na stronie media.mercedes-benz.com/eq2018 (klik!). Na żywo odbywa się ona w muzeum sztuki Artipelag w Sztokholmie (Szwecja).

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 16 głosów Średnia: 4.6]