Mercedes wydaje się iść w ślady Audi, które co najmniej raz w tygodniu ujawnia informacje o elektrycznym e-tron [Quattro]. Koncern nagrał na Sycylii piękny film promocyjny elektrycznego Mercedesa EQA. Widać jednak na nim, że EQA raczej nie wejdzie do produkcji w 2018 roku – zbyt wiele w nim elementów, które wymagają aktualizacji.

Mercedes EQA na Sycylii: piękne auto, które mocno się zmieni

Film reklamowy prezentuje kompaktowego Mercedesa EQA, którego dotychczas oglądaliśmy jedynie jako auto prototypowe. Samochód wyposażono w trójwymiarowe światła OLED i karoserię z polerowanej stali. Wersja finalna raczej będzie przypominać Mercedesy klasy A, czyli zostanie zawieszona nieco wyżej i stanie się bardziej kanciasta. Dlaczego tak sądzimy? Zobaczcie.

Światła z przodu będą inne

Prezentowany na filmie samochód wyposażono w trójwymiarowe światła z przodu i z tyłu. Wyglądają genialnie, ale na jednym z ujęć widać, że oświetlają co najwyżej 2 metry drogi przed autem. Jako że szyby auta koncepcyjnego zostały mocno przyciemnione, kierowca musiał czuć się niezbyt pewnie:

Najmniejszy kompakt, czyli A-klasse

Choć symbol „EQA” zobowiązuje, to finalne wnioski łatwo wyciągnąć przyglądając się budowie auta. Mercedes EQA w wersji koncepcyjnej posiada tylną oś tuż przed końcem nadwozia. To sugeruje, że auto na pewno wpadnie do klasy A:

Mercedes EQA na filmie reklamowym (c) Daimler

Mercedes A-klasse na zdjęciu reklamowym (c) Daimler

Raczej bez diod na grillu

Wersja koncepcyjna została wyposażona w wielobarwne diody na atrapie chłodnicy. Model, który trafi do sprzedaży, zostanie ich pozbawiony. Czerwone oświetlenie z przodu jest dozwolone wyłącznie w wypadku pojazdów uprzywilejowanych.

Wnętrze

Wnętrze samochodu jest dość ubogie i nie przystaje do zaprezentowanych niedawno desek rozdzielczych nowych Mercedesów. Porównajcie tylko – Mercedes EQA z wyraźnym wybrzuszeniem w miejscu liczników:

…i nowa deska rozdzielcza A-Klasse:

Jak to podsumować? Elektryczny Mercedes klasy A – reprezentowany przez Concept EQA – znajduje się obecnie na etapie wczesnej realizacji. Nie należy się spodziewać premiery samochodu w tej dekadzie. Na pewno otrzyma inne światła i dodatkową parę drzwi z tyłu. Zmienią się też liczniki i oświetlenie, więc modyfikacji ulegnie spora część auta.

Innymi słowy: samochód zostanie poważnie zmodyfikowany przed oficjalną premierą. Mercedes EQA Concept nie reprezentuje więc oficjalnej wersji elektrycznego Mercedesa klasy A.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]