Elektryczny Hyundai Kona to jeden z najciekawszych samochodów elektrycznych nadchodzących miesięcy. W Norwegii dosłownie ustawiają się po niego kolejki. Spodziewano się, że po premierze Kony, na rynku pojawi się jego siostra, elektryczna Kia Stonic. Kia najpierw stanowczo zdementowała te doniesienia, jednak ostatnio koncern zadeklarował, że Kia Stonic EV na pewno się pojawi – tylko nie w 2018 roku.

Hyundai Kona vs Kia Stonic

Elektryczny Hyundai Kona to kompaktowy crossover (segment C), czyli auto wielkości mniej więcej Nissana Leafa. Wiadomo już, że auto będzie dostępne w dwóch wariantach – z bateriami o pojemności 39,2 i 64,2 kilowatogodzin (kWh).

Pierwszy, tańszy model, ma pozwalać na przejechanie około 180-220 kilometrów, natomiast Hyundai Kona 64 kWh będzie miał zasięg nawet 340 kilometrów!

Zasięgi samochodów elektrycznych według EPA. Hyundai Kona (2018) oznaczony został kolorem bladofioletowym (po prawej). Oprócz tego kolory: indygo – Opel Ampera-e i Chevrolet Bolt, żółty – BYD, ceglastoczerwony – Nissan Leaf, czarny – Volkswagen, fioletowy – Hyundai IONIQ Electric, jasnoniebieski – Ford Focus Electric, zielony – Citroen, biały – auta zapowiedziane, nieistniejące, prototypy. Według procedury NEDC Hyundai Kona (2018) ma zasięg około 500 kilometrów – ale są to liczby całkowicie niewiarygodne, a procedura NEDC powoli odchodzi do lamusa. (c) www.elektrowoz.pl

> Jaki samochód elektryczny WARTO KUPIĆ? Które samochody elektryczne 2017 są godne uwagi? PODPOWIADAMY

Kia Stonic – dane techniczne

Koncern Hyundai-Kia prawdopodobnie zdecyduje się na wykorzystanie rozwiązań Kony w modelu Kia Stonic. Oznacza to, że elektryczny Stonic będzie miał 204 konie mechaniczne mocy i niemal na pewno pojawi się w wersji z bateriami 39,2 kWh, co oznacza do 200 kilometrów zasięgu.

> Hyundai IONIQ Electric bardziej dostępny? Koncern naprawdę zwiększył produkcję

A co z większymi bateriami? Niewykluczone, że najbardziej pojemne moduły zostaną zarezerwowane dla Hyundaia, dlatego wersja Stonic dostanie akumulatory o pojemności maksymalnie 50-52 kWh. Co ważne, elektryczny Hyundai Kona już teraz wykorzystuje elementy napędowe z Chevroleta Bolta / Opla Ampery E. Gdyby trafiły one także do Kia Stonic, mielibyśmy szansę na rynkowy hit.

Premiera elektrycznej Stonic nastąpi nie wcześniej niż w 2019 roku.

Reklama Kia Stonic [YouTube] + piosenka

A oto reklama spalinowej wersji. Piosenka z reklamy Kia Stonic to Nitro – Live It:

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Elektryczny Hyundai Kona na Facebooku – SPRAWDŹ:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 12 głosów Średnia: 4.7]