Dopłaty do samochodów elektrycznych w 2021 roku w ramach programu „Mój elektryk” wystartują 12 lipca, zapowiedział Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska. Zwiększono próg wypłat, uprzywilejowano większe rodziny, otwarto się na inne metody finansowania.

Dopłaty do samochodów elektrycznych „Mój elektryk”

Chyba najważniejszą zmianą w nowym systemie dopłat to znacznie szersze otwarcie się na rodziny posiadające więcej niż dwójkę dzieci. Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 27 000 złotych, nie obowiązuje ich też próg cenowy, mogą kupować auta droższe niż 225 tysięcy złotych, na przykład Teslę Model 3 Long Range czy Mercedesa EQC.

Pozostali odbiorcy indywidualni, w tym rodziny posiadające mniej niż trójkę dzieci, otrzymają dofinansowanie w wysokości do 18 750 złotych (tak samo, jak poprzednio), ale mogą kupować auta kosztujące do 225 a nie 145 tysięcy złotych, jak w 2020 roku. Jednocześnie możliwe będzie o uzyskanie dopłaty w leasingu / najmie długoterminowym, przy czym ten program zostanie zaoferowany z czasem przez firmy leasingowe.

Nabór wniosków o dopłaty ma się odbywać w systemie ciągłym od 12 lipca, cały budżet to 500 milionów złotych, powinien zatem pozwolić na dofinansowanie nawet 26 666 samochodów (przy założeniu dopłaty w wysokości 18 750 zł), tegoroczny wynosi 100 milionów złotych. Jeśli na zakupy elektryków większe i pozostałe rodziny zdecydują się w proporcji 50:50, pieniądze wystarczą na dofinansowanie zakupów 21 857 samochodów.

W pierwszym rzucie zostanie uruchomione dofinansowanie dla odbiorców indywidualnych. Przedsiębiorcy będą musieli „jeszcze trochę” poczekać, ale to im się opłaci, ponieważ nie będzie ich obowiązywał górny limit cenowy w przypadku aut dostawczych (przy osobowych: bez zmian). Dla elektrycznych vanów (bus-ów) kwoty dofinansowań mają wynieść 50 lub 70 tysięcy złotych w zależności od planowanych przebiegów. Program ma promować firmy pokonujące dłuższe dystanse, a więc przynoszące wyższe oszczędności emisyjne.

Dofinansowania zostały rozszerzone o pojazdy różnych kategorii, w tym motorowery, motocykle czy wspomniane busy. Dopłata będzie przelewana na konto po okazaniu faktury, zatem aby otrzymać zwrot środków, konieczne będzie okazanie faktury. Oczywiście nie dotyczy to pojazdów nabywanych w leasingu: leasingodawca zaoferuje niższą cenę, a NFOŚiGW przeleje dopłatę na jego konto.

Szczegóły znajdują się na stronie rządowej TUTAJ.

Dopłaty do samochodów elektrycznych 2021 FORUM

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 11 głosów Średnia: 4.3]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: