Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, podzielił się informacjami na temat postępów w pracach nad dopłatami do aut elektrycznych. Wygląda na to, że nadal nic nie zostało zrobione, chociaż Ministerstwo Klimatu „podejmuje liczne działania” i „dokonuje ewaluacji wspólnie z sektorem”. Dobre wieści? Zauważamy zmianę w narracji, która wpisuje się w ostatnie działania Komisji Europejskiej.
Dopłaty do samochodów elektrycznych – nowe wieści
Przyrzekaliśmy sobie, że nie będziemy poruszać tematu dopłat, zanim nie zostaną one ogłoszone – żeby się nie denerwować i nie robić Wam nadziei. Opublikowana wczoraj informacja Ministerstwa Klimatu pełna jest okrągłych sformułowań opisujących pewną ideę, jednak brakuje w niej konkretów czy dat. Mamy więc komunikat zgodny z zasadą „Nikt wam tyle nie da, ile partia wam obieca„, nadal „dokonywana jest ewaluacja”, chociaż ten przeklęty wirus podstawia jej nogę (źródło).
Coś nas jednak w tym przekazie dnia zastanowiło.
Otóż wiceminister klimatu poruszył temat, którego dotychczas w ogóle nie dotykano. Chodzi o uznanie dopłat za pozytywny i pożądany impuls dla szeroko rozumianego sektora motoryzacyjnego. To kolosalna zmiana w narracji, która wpisuje się w obecne działania Komisji Europejskiej:
> Bloomberg: Komisja Europejska rozważa zgodę na zwolnienie samochodów elektrycznych z VAT
Wcześniej samochody elektryczne były sposobem na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, teraz jest to dodatkowa zaleta działań, których celem będzie wspomożenie gospodarki Unii Europejskiej, w tym Polski. Obok troski o klimat pojawia się troska o nasz byt. Właśnie przez stymulację branż z wykorzystaniem budżetów lokalnych i unijnych. Pojawia się więc nadzieja, że gdy Komisja Europejska zaplanuje szereg działań, nasi rządzący ochoczo wezmą się do działania.
Branża motoryzacyjna jest jednym z finansowych filarów Unii Europejskiej, a wirus zrobił jej sporą krzywdę, więc pakiet działań pomocowych może zostać wdrożony szybciej niż się spodziewamy. Nie zdziwilibyśmy się, gdyby pierwsze decyzje zaczęły zapadać jeszcze przed wakacjami – choć tutaj oczywiście są to już tylko redakcyjne pobożne życzenia.
Zdjęcie otwierające: Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, podczas wideokonferencji (c) Ministerstwo Klimatu