Naukowcy z Uniwersytetów Drexel (USA), Tsinghua (Chiny) oraz Hauzhong (Chiny) opracowali sposób na ulepszenie baterii litowo-jonowych. Do elektrolitu dodali nanodiamenty.

Dlaczego baterie litowo-jonowe się zużywają?

Lit, który w bateriach wykorzystywany jest jako budulec katody, doskonale gromadzi ładunek. Im czystszy jest lit, tym większa możliwa pojemność ogniwa, a w rezultacie – baterii.

> Elektryczna Skoda Vision E – europejska premiera na Salonie w Frankfurcie 2017

Jednak czysty lit ma pewną wadę: podczas pracy na jego powierzchni powstają struktury, tak zwane dendryty. To one ograniczają potencjał litu, prowadzą do starzenia się baterii i uszkodzeń.

Żeby zapobiec formowaniu się dendrytów, lit wspomaga się grafenem. Niestety, powoduje to znaczące obniżenie pojemności ogniwa. Dlatego rozpoczęto próby z innymi materiałami.

Diament ratuje baterie Li-ion przed starzeniem

Okazało się, że najlepszym rozwiązaniem są nanodiamenty. Po umieszczeniu ich w elektrolicie, struktura litowej katody była znacznie bardziej regularna, a na powierzchni katody nie pojawił się dendryty.

Laboratoryjne testy polegały na przeprowadzeniu 100 cykli ładowania i rozładowania. Wyniki są obiecujące – nanodiamenty ograniczyły proces starzenia litu w katodzie – ale konieczne są dalsze badania. Jeśli się powiodą, za kilka lat możemy mieć na rynku akumulatory litowo-jonowe, które mają większą pojemność i znacznie wolniej się zużywają.

> WARSZAWA. Elektryczne autobusy Ursusa będą opóźnione

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować reklamy poniżej: