Site icon SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – www.elektrowoz.pl

Czy Autopilot/systemy jazdy półautonomicznej sprawiają, że kierowcy się rozleniwiają i są mniej uważni? [badanie]

Ciekawe badanie amerykańskiego Instytutu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (IIHS). Wynika z niego, że systemy jazdy półautonomicznej początkowo mogą rozpraszać, ale docelowo sprawiają, że kierowcy baczniej przyglądają się otoczeniu i widzą więcej niż osoby jadące tradycyjnie.

Systemy jazdy półautonomicznej mogą zwiększać bezpieczeństwo. Ale też stres

Eksperyment IIHS miał na celu sprawdzenie tego, co „wydaje się oczywiste”: czy kierowcy, których samochody jadą same, będą bardziej, czy mniej skupieni na drodze. W tytule użyliśmy słowa „Autopilot” jako pewnej ikony, ponieważ w badaniu uczestniczył Mercedes klasy C z systemem MobilEye.

Badanych podzielono na trzy grupy:

  1. kierowców, którzy mieli doświadczenia z systemami jazdy półautonomicznej i którzy zasiedli za kierownicą auta z systemem jazdy półautonomicznej (nazwijmy ich „doświadczonymi”),
  2. kierowców, którzy nie mieli doświadczeń z systemami jazdy półautonomicznej, a musieli z nich korzystać podczas jazdy (nazwijmy ich „niedoświadczonymi”),
  3. kierowców, którzy nie mieli doświadczeń z systemami jazdy półautonomicznej i z nich nie korzystali (grupa kontrolna).

Aby zbadać ich poziom uwagi na drodze, przy każdej jeździe byli wyprzedzani przez samochód z zamocowanym na bagażniku wielkim misiem. Miś miał pozostać w polu widzenia kierowcy przez 30 sekund. Zliczano, ile razy udało im się go dostrzec oraz czy zapamiętali inne charakterystyczne punkty przy drodze. Monitorowano również ich gałki oczne:

Okazało się, że najgorzej wypadli kierowcy „niedoświadczeni” (biały słupek), którzy mieli jechać z aktywnym systemem jazdy półautonomicznej. Część w ogóle nie zauważyła misia na drodze, część go dostrzegła, ale nie wiedziała, ile razy się pojawił.

Średni wynik uzyskali kierowcy, których nie zmuszano do korzystania z systemu jazdy półautonomicznej (szary słupek). Była wśród nich grupa, która w ogóle nie widziała misia, ale większość go dostrzegła – choć tylko 1 z 10 osób podała poprawną liczbę wystąpień misia na drodze.

Najlepszy wynik był udziałem kierowców „doświadczonych” (czarny słupek). Olbrzymia większość dostrzegła misia, niemal połowa podała też, ile razy im go zaprezentowano:

U tych z najlepszymi wynikami („All correct”) zanotowano najwyższy odsetek czasu poświęcony na obserwację otoczenia jezdni (6,2 procent) i najniższy poświęcony na patrzenie się bezpośrednio przed samochód (71,2 procent). Najczęściej zerkali oni też na liczniki i w lusterko. Z kolei ci z najgorszymi wynikami („None correct”) byli skupieni na drodze bezpośrednio przed samochodem, a zaniedbywali inne regiony.

Jaki z tego wniosek? Wygląda na to, że ci, którzy nie mieli doświadczeń z systemami jazdy półautonomicznej, byli zestresowani funkcjonowaniem elektroniki, dlatego starali się usilnie kontrolować jej działanie. Kiedy jednak nauczyli się z nią żyć, stawali się uważniejsi na drodze, bo ufali, że samochód poradzi sobie z podstawowymi zadaniami.

Reasumując: u żadnej z grup kierowców nie zauważono rozleniwienia, natomiast wysoki poziom skupienia „niedoświadczonych” sprawiał, że przestawali oni obserwować fragmenty drogi.

Z badaniem można się zapoznać TUTAJ.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Exit mobile version