Tesla uruchomiła w Pradze salon (ang. showroom), a w internecie – konfigurator wszystkich swoich modeli. Konfigurator został w całości przetłumaczony na język naszych południowych sąsiadów, a podawane w nim ceny są w koronach. Dostawy zamówionych przy jego pomocy samochodów zaplanowano na początek roku 2020.

Czesi mogą już zamawiać Tesle w swoim języku

Kiedy Tesla wystartowała w sierpniu 2019 roku z konfiguratorem Modelu 3 dla Polski, Czesi byli mocno zaskoczeni. Możliwość zestawienia swojego wymarzonego auta otrzymaliśmy my, Węgrzy, Słoweńcy i Rumuni – ale nie nasi południowi sąsiedzi. I to mimo faktu, że na wizytówce salonu w Wiedniu istniał dla nich specjalny, osobny numer w czeskiej strefie numeracyjnej, o czym Polacy mogli tylko pomarzyć.

Właśnie okazało się, że to nie przypadek. Czechy nie trafiły do grupy Other Europe / More, lecz zyskały swój własny salon (ang. showroom, źródło) oraz konfigurator z cenami w koronach (źródło). W konfiguratorze nie pojawia się adnotacja dotycząca podatku, co oznacza, że podawane w nim kwoty są wartościami brutto:

A jakie są ceny Tesli Model 3 w Czechach? Strona Tesla.com podaje następujące koszty zakupu:

  • Tesla Model 3 Standard Range Plus – 1 224 700 koron czeskich, czyli równowartość 206,4 tysiąca złotych po kursie z dnia 2019/10/05,
  • Tesla Model 3 Long Range – 1 451 700 koron czeskich, czyli równowartość 244,6 tysiąca złotych,
  • Tesla Model 3 Performance – 1 636 700 koron czeskich, czyli równowartość 275,8 tysięcy złotych.

Dla porównania: cena najtańszej Tesli w konfiguratorze z polską flagą to 40 380 euro, co przekłada się na równowartość 215,1 tysiąca złotych brutto. Nasi sąsiedzi kupują więc auta taniej niż Polacy – w tej chwili nie potrafimy wyjaśnić tej różnicy (polski VAT to 23 procent, czeski – 21 procent, więc ten trop wydaje się fałszywy….).

> Aktualne ceny Tesli w Polsce [sierpień 2019]

Czechy stały się zatem pierwszym krajem z byłego bloku wschodniego z własnym centrum serwisowym oraz showroomem Tesli. Jako że polski serwis kalifornijskiego producenta wystartował kilka miesięcy po czeskim, zaczynamy mieć nadzieję, że również w Polsce w grudniu/styczniu wystartuje podobna placówka, czyli polski salon Tesli.

Dodajmy, że zgodnie z informacją podaną w konfiguratorze, złożone w Czechach zamówienia zostaną zrealizowane na początku 2020 roku. Czyli o co najmniej kwartał później niż zamówienia płynące z krajów, które dostęp do konfiguratora otrzymały już wcześniej.

> Czarna Tesla Model Y uchwycona na drodze publicznej. Napompowana jak BMW X6, będzie hit? [YouTube]

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]