Chińczycy nieszczególnie przepadają za samochodami elektrycznymi własnej produkcji. Na rynku wtórnym ich ceny spadają o ponad 50 procent po zaledwie jednym roku eksploatacji. Tymczasem Tesle trzymają poziom ponad 70 procent, co oznacza, że używane modele są niewiele tańsze niż auta nowe.

Samochód to zawsze koszt, ale zakup Tesli = minimalizacja strat?

Zgodnie z danymi pochodzącymi z rynku amerykańskiego, zakup Tesli przypomina zakup iPhone’a – po pewnym czasie można odsprzedać auto nie tracąc na nim zbyt wiele. Według danych Autolist Tesla Model S z przebiegiem 160 tysięcy kilometrów utrzyma ponad 50 procent pierwotnej wartości, gdy tymczasem Audi A8 sprzedamy za średnio 40 procent ceny początkowej.

Wygląda na to, że podobnie zachowują się klienci na rynku chińskim (źródło). Jak informuje portal QZ powołując się na lokalnie prowadzone badania, za roczną Teslę uzyskamy ponad 70 procent pierwotnej wartości: dla Modelu X to 76,2 procent, dla Modelu S – 74,1 procent. Dla porównania: trzeci w zestawieniu Roewe ERX5 sprzeda się za średnio 47,4 ceny początkowej – utrata wartości wyniesie więc ponad 50 procent.

Najgorzej wypadają modele Changan, za które przy odsprzedaży można uzyskać zaledwie 28-33 procent pierwotnej wartości:

Changan EADO EV – chiński samochód elektryczny, który po roku sprzedawany jest za zaledwie 33 procent pierwotnej ceny (c) Changan

Cytowany przez portal QZ dealer samochodowy podkreśla, że oprócz Tesli nie kupują [w rozliczeniu] żadnych innych samochodów elektrycznych. Dlaczego? Wszystko przez słaby zasięg pierwszych generacji aut oraz wysoką awaryjność samochodów. Dwu-, trzyletnie chińskie elektryki mają realny zasięg wynoszący zaledwie około 200 kilometrów, a ich gwarancje często już wygasły – to rzutuje na decyzje, które podejmują klienci.

Z kolei Tesla ma precyzyjnie określoną politykę odkupu i inspekcji samochodów używanych. Oferuje też gwarancję na swoje samochody.

> Seat el-Born – wrażenia youtuberów [wideo]

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: jesteśmy coraz bardziej ciekawi, jak to wygląda na rynku europejskim…

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 8 głosów Średnia: 4.4]