Chińska firma Xpeng Motors zasłynęła tym, że do serca wzięła sobie sugestię Elona Muska dotyczącą otwartych patentów Tesli – i zaczęła tworzyć klony amerykańskich samochodów. Teraz oficjalnie poinformowano, że Xpeng G3, elektryczny crossover, zadebiutuje 12 grudnia bieżącego roku.

Xpeng G3 oficjalnie w sprzedaży

Xpeng G3 to crossover z realnym zasięgiem „co najmniej 230-240 kilometrów” (deklaracja producenta, NEDC: 350 km) i silnikiem o mocy 197 KM (145 kW). Firma chwali się, że we wszystkich rundach finansowania zebrała ponad 10 miliardów yuanów, czyli równowartość co najmniej 5,4 miliarda złotych. Dzięki dużym zastrzykom gotówki – między innymi z Alibaby i Foxconnu – do dziś udało się wyprodukować już 1 000 próbnych egzemplarzy samochodu, które przejechały łącznie 10 milionów kilometrów w 100 tysiącach godzin testów drogowych.

> Ukraina rezygnuje z VAT-u i akcyzy na samochody elektryczne na kolejne cztery lata

Oficjalny debiut Xpeng G3 ma mieć miejsce 12 grudnia. Do lutego 2019 roku w Chinach ma powstać 15 centrów serwisowych marki, między innymi w Pekinie, Szanghaju, Kantonie (Guangzhou) i Sindzien (Shenzhen). Oprócz tego firma planuje uruchomić 100 stacji ładowania samochodów elektrycznych do końca roku i łącznie 1 000 w ciągu nadchodzących trzech lat.

Dziś modele G3 budowane są na liniach produkcyjnych Haima Automobile. Własną fabrykę Xpeng Motors wybuduje do końca 2019 roku.

Poniżej znajduje się wideo z chińską recenzją Xpeng G3. O ile z zewnątrz auto różni się od Tesli, o tyle polecamy fragmenty poświęcone wnętrzu – na pierwszy rzut oka widać, że producent bardzo mocno inspirował się Modelem X. Samochód ma być jednak kilkukrotnie tańszy od Tesli: cena Xpeng G3 ma wynieść od 200 do 280 tysięcy yuanów, co stanowi równowartość około 109-152 tysięcy złotych (źródło).

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 17 głosów Średnia: 4.5]