Elektryzująca informacja z Los Angeles Auto Show 2019. Cena Volkswagena ID.4 / Crozz ma się rozpoczynać w Stanach Zjednoczonych między 38 a 45 tysiącami dolarów. Tymczasem najtańsza Tesla Model 3 Standard Range Plus to wydatek na poziomie 39 490 dolarów.

Volkswagen ID.4: ceny takie, żeby podgryźć Teslę?

Podczas targów Los Angeles Auto Show 2019 portal Automotive News dowiedział się, że cena elektrycznego crossovera, Volkswagena ID.4 [Crozza] będzie „trafiona w punkt” dla samochodu z tego segmentu. Z dopłatami w wysokości 7,5 tysiąca dolarów wyniesie ona trzydzieści kilka tysięcy dolarów („low- to mid-$30,000 range”, źródło).

Łatwo przeliczyć, że bez dopłat oznacza to przedział między 38 a 45 tysiącami dolarów.

> Volkswagen ID.3 o 40 procent tańszy w produkcji niż VW e-Golf. Czyżby wskazówka dotycząca ceny?

Polityka cenowa Volkswagena może być odmienna w różnych krajach, dlatego przeliczanie tych wartości na złotówki nie ma większego sensu. Trzeba jednak powiedzieć, że najtańsza Tesla Model 3 Standard Range Plus startuje od kwoty 39 490 dolarów, bez wliczania dopłat. W Polsce płacimy za nią równowartość co najmniej 220 tysięcy złotych.

Idąc tym śladem łatwo oszacować, że bazowa cena Volkswagena ID.4 lokowałaby się gdzieś w przedziale między 210 a 250 tysiącami złotych.

Wygląda więc na to, że niemiecki producent celuje w Teslę oferując nieco mniejsze auto (segment C-SUV kontra D dla Modelu 3), ale w atrakcyjniejszej formie nadwoziowej (crossover kontra sedan).

Scott Keogh, prezes amerykańskiego oddziału  Volkswagena, zdradził również, że firma będzie w stanie obniżać ceny dzięki zamówieniom na podzespoły, które idą w miliony sztuk. Do tego dojdą niższe koszty zakupu ogniw/baterii oraz rządowy bonus środowiskowy, który całemu koncernowi powinien wystarczyć na dwa lata.

Pierwszym samochodem elektrycznym marki Volkswagen w Stanach Zjednoczonych będzie właśnie VW ID.4 [Crozz]. Jego premiera odbędzie się wiosną, a w amerykańskich salonach powinien zadebiutować latem 2020 roku. Jako drugi trafi na rynek VW ID. Buzz, czyli elektryczny Volkswagen Transporter.

> Volkswagen ID. Space Vizzion zaprezentowany. Na razie wizja, wersja produkcyjna dopiero pod koniec 2021

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]