Ciekawe spostrzeżenie portalu TeslaNEWS. Zauważył, że w stosunku do cen z grudnia 2019, Tesla Model Y Long Range AWD podrożała o 3 tysiące euro. To nie wszystko: po usunięciu wersji z napędem na tył najtańszy Model Y jest dziś droższy o równowartość 32 tysięcy złotych – a jeszcze nawet nie trafił do sprzedaży!

Wszystkie przedstawione poniżej ceny zostały przeliczone z holenderskiego konfiguratora. Szczegółowe wyjaśnienie na samym dole.

Tesla Model Y droższa i droższa

Gdy w grudniu 2019 roku obliczaliśmy aktualne ceny samochodów elektrycznych, oszacowaliśmy, że Tesla Model Y Long Range RWD powinna kosztować w przeliczeniu na złotówki około 251 tysięcy złotych. Tesla Model Y Long Range AWD – z napędem na obie osie – byłaby wtedy dostępna za 268,5 tysiąca złotych.

> Tesla Model Y z zasięgiem 500+, dostawy od marca, obecny potencjał produkcyjny całej Tesli – ponad 0,6 mln aut

Teraz tę pierwszą wyrzucono z oferty, a w tej drugiej podniesiono ceny. W połączeniu z nieco wyższym kursem euro mam wzrost do 283 tysięcy złotych, czyli +14,5 tysiąca złotych w stosunku do grudniowej ceny AWD i aż +32 tysiące złotych w porównaniu do wersji RWD w grudniu:

Ceny Tesli Model Y w grudniu 2019 i styczniu 2020. Tesla Model Y Long Range RWD (biała) wypadła z cennika (stąd „0”), Tesla Model Y Performance AWD (czerwona) pozostała na starym poziomie, ale jej cena wzrosła przez wyższy kurs euro. Podrożała Tesla Model Y Long Range AWD (niebieska)

Podejrzewamy, że to może nie być ostatnia podwyżka. Głównymi konkurentami Tesli Model Y będą Mercedes EQC i Jaguar I-Pace. Zwróćmy uwagę, jakie są bazowe koszty ich zakupu:

  • Mercedes EQC 400 – od 328 300 złotych,
  • Jaguar I-Pace – od 356 600 złotych.

A zatem konkurenci oferujący zbliżone lub gorsze osiągi i znacznie słabszy zasięg (w obu przypadkach mniej niż 400 kilometrów) są drożsi od Modelu Y o co najmniej kilkanaście procent! Elon Musk może więc zdecydować się na kampanie reklamowe „więcej za mniej”.

Albo równać w górę, do poziomów zbliżonych do Mercedesa i Jaguara słusznie rozumując, że oferuje przecież znacznie więcej niż konkurencja. Dlatego podejrzewamy, że to nie jest ostatnia podwyżka ceny Tesli Model Y…

> Tesla Model Y z zasięgiem 500+, dostawy od marca, obecny potencjał produkcyjny całej Tesli – ponad 0,6 mln aut

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: ceny w złotówkach zostały obliczone na podstawie holenderskiego konfiguratora, oczywiście z uwzględnieniem różnic w stawkach VAT. W przypadku zakupu samochodu przez pośrednika będą wyższe. Przy zakupie bezpośrednio od producenta powinny być bardzo podobne do zaprezentowanych. Nasi Czytelnicy, którzy kupowali Tesle w Europie, płacili właśnie równowartości cen w euro plus polski podatek VAT. Cały proces był nieco bardziej złożony, jednak na tym właśnie polegał.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 6 głosów Średnia: 4.3]