Cena Audi Q4 e-tron ma startować w Stanach Zjednoczonych od 45 tysięcy dolarów, twierdzi Car and Driver. To niewiele więcej niż wynosi cena Tesli Model 3 Standard Range Plus (39 990 dolarów) i minimalnie więcej niż Amerykanin musi zapłacić za spalinowe Audi Q5. Po przeliczeniu na złotówki wychodzi nam, że samochód powinien startować w okolicy Volkswagena ID.3 1st Max. I… trudno nam w to uwierzyć.

Ceny Audi Q4 e-tron według Car and Driver to zapowiedź rewolucji. O ile informacje się sprawdzą

Audi Q4 e-tron jest mniejszym bratem Audi e-tron/e-tron Sportback. To zbudowany na platformie MEB crossover górnej części segmentu C-SUV. Producent chwali się w nim napędem na obie osie i baterią 82 kWh, co zapewne oznacza 77 kWh pojemności użytecznej. Brzmi znajomo? Tak, to najwyższa znana dziś nam pojemność akumulatorów przy zastosowaniu MEB (w e-tron jest MLB Evo). 77 kWh na pewno zobaczymy w przyszłości w Volkswagenie ID.3, a niewykluczone, że również VW ID.4.

> Volkswagen ID.4 już oficjalnie jako VW ID.4. Elektryczny crossover segmentu C „wystartuje” w tym roku

Według portalu Car and Driver Audi Q4 e-tron pojawi się na rynku w przyszłym roku i będzie kosztowało od 45 tysięcy dolarów. To niska kwota, jeśli wziąć pod uwagę, że spalinowe Audi Q5 45 TFSI (2020) startuje dziś w Stanach Zjednoczonych od 43 300 dolarów. W Polsce ten sam model dostępny jest od 211 900, co oznaczałoby, że cena Q4 e-tron powinna zaczynać się przy 220-230 tysiącach złotych (źródło).

Brzmi to dość niewiarygodnie, bo znaleźliśmy się tuż nad przedziałem cenowym najlepiej wyposażonej wersji Volkswagena ID.3 1st:

> Volkswagen ID.3: cena „poniżej 170 000 zł” dla ID.3 1st, „<200 000 zł” dla 1st Plus, „<220 000 zł” dla 1st Max

Brzmi to jeszcze bardziej niewiarygodnie, jeśli wziąć pod uwagę, że Q4 e-tron (duży C-SUV) ma być dostępne z napędem na obie osie, tymczasem Volkswagen ID.3 (segment C) tylko z napędem na tył. Brzmi to niewiarygodnie nawet wtedy, gdy założymy, że Car and Driver zestawia maksymalne wyposażenie oraz cenę najbiedniejszego wariantu, z baterią o pojemności 58 (62) kWh i napędem na tył.

A jednak pismo jest pewne swego i powołuje się na wewnętrzne przecieki. Choć oczywiście zawsze może się tłumaczyć, że w cenie uwzględniło dopłatę w wysokości 7,5 tysiąca dolarów. Jeśli uwzględniło, wyliczona przez nas cena Audi Q4 e-tron rośnie do około 260 tysięcy złotych. Co nadal nie jest aż taką złą ofertą, gdy spojrzymy, na ile wyceniono konkurencyjne Volvo XC40 P8 Recharge:

> Cena Volvo XC40 Recharge P8 od 62 tysięcy euro. W Polsce ~280 tysięcy złotych dla najdroższej wersji?

Trzymamy kciuki, żeby to Car and Driver miał rację.

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: …ale stawiamy raczej na 280-320 tysięcy złotych za wersję 77 (82) kWh AWD. 🙂

Nota 2 od redakcji www.elektrowoz.pl: ceny dla Polski wyliczaliśmy stosując proporcję, a nie przeliczając je po kursie dolara.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 6 głosów Średnia: 4.7]