Zgodnie z kalkulatorem znajdującym się na stronie Bloomberga, od momentu startu produkcji w 2017 roku, Tesla wytworzyła już ponad 100 tysięcy egzemplarzy Modelu 3.  Produkcja zaczyna więc coraz bardziej przypominać S-kształtny wykres, o którym w zeszłym roku mówił Elon Musk (ang. S-curve).

Liczba wyprodukowanych egzemplarzy TM3 osiągnęła 100,6 tysięcy

Według najnowszych danych szacowanych przez dziennikarzy Bloomberga, Tesla wytworzyła już 100 560 egzemplarzy Modelu 3 oraz produkuje obecnie 4 222 samochodów tygodniowo (źródło, stan na 13.10.2018). Bloomberg ocenia jednak, że po pędzie na koniec trzeciego kwartału, produkcja przyhamowała (skrajnie prawa część prawego wykresu).

Skumulowana produkcja Tesla Model 3. Każdy zielony słupek po prawej oznacza produkcję tygodniową (c) Bloomberg

Ponad 4 tysiące Modeli 3 produkowanych tygodniowo to mniej więcej 10 razy więcej niż w tym samym okresie Volkswagen wytwarza elektrycznych e-Golfów. Warto o tym pamiętać zanim zdecydujemy się skrytykować „słabą wydajność Tesli”.

Elektryczny Hyundai Kona Electric tylko dla wybrańców. Również w USA

InsideEVs, który gromadzi dane o sprzedaży wszystkich samochodów plug-in w Stanach Zjednoczonych, zaczyna sugerować, że Elon Musk spełnia złożoną rok temu obietnicę (źródło): wykres skumulowanej sprzedaży Tesla Model 3 (złota linia, pierwsza ilustracja) przypomina obiecywaną przez Teslę linię S-kształtną (drugi rysunek). To właśnie ona miała przedstawiać wzrost dynamiki produkcji Tesla Model 3.

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych (c) InsideEVs

Tak według Tesli miała rosnąć produkcja Modelu 3 w czasie. Z innych informacji wynikało, że wypłaszczenie wykresu powinno przebiegać w przedziale 10-15 tysięcy samochodów tygodniowo. Ostatni tydzień września pasowałby więc do trzeciego słupka aut licząc od prawej (c) Tesla

Jeśli wyprodukowano 100+ tysięcy egzemplarzy Tesla Model 3, to oznacza, że wkrótce zostaną one dostarczone. Dzięki temu rozładuje się 1/4 kolejki oczekujących na samochód. W tym tempie Elon Musk ma szansę na zrzucenie Toyoty Camry z pozycji lidera sprzedaży samochodów osobowych w USA nie dalej niż w pierwszym kwartale 2019 roku.

Tesla Model 3 zdetronizuje Toyotę Camry? We wrześniu 2018 na 4. miejscu w USA

 

 

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 17 głosów Średnia: 4.6]