Właściciel marki Volvo, firma Zhejiang Geely, rozważa budowę fabryki małych samochodów elektrycznych w Europie Środkowej. Jak informuje Puls Biznesu, pod uwagę brane są Polska, Słowenia, Słowacja, Węgry i Rumunia. Z polskiej fabryki miałby wyjeżdżać samochód elektryczny Zhidou D2 / ZD D2.

Fabryka samochodów elektrycznych w Polsce

Geely rozważa budowę małych samochodów elektrycznych w Europie Środkowej ze względu na dobre uwarunkowania prawne i łatwą dostępność do unijnego rynku. Już teraz Zhidou D2 można kupić w Austrii, Czechach czy Niemczech za około 18,5 tysiąca euro (równowartość około 78-79 tysięcy złotych). Sprzedawane w Unii Europejskiej ZD D2 produkowane są w Chinach, dlatego ich cenę mocno podnosi logistyka. Fabryka w Europie Środkowej rozwiązałaby problem.

> SIEDLCE: będzie fabryka chińskich „elektryków”?

W fabryce miałby być produkowany między innymi mały ZD D2, mikroskopijne auto elektryczne segmentu A. Chiński samochód elektryczny ma silnik o mocy 40 koni mechanicznych, a waży zaledwie 720 kilogramów. Według deklaracji producenta chiński ZD D2 ma zasięg 260 kilometrów, co oznacza, że w realnych warunkach samochód powinien mieć 170-180 kilometrów zasięgu – sporo jak na takiego malucha!

W nowej fabryce ma powstawać do 3 tysięcy samochodów miesięcznie. Polska brana jest pod uwagę jako stosunkowo niewydrenowany inżyniersko rynek. Z kolei Słowacja jest silnym graczem ze względu na bliskie sąsiedztwo innych motoryzacyjnych marek i duża liczbę kompetentnych pracowników na wyciągnięcie ręki.

> Najtańszy „elektryk” na rynku? GM / Baojun E100 – CENA: równowartość 19 261 zł!

Warto przeczytać Siostra Volvo może trafić nad Wisłę

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 5]