Tesla zaktualizowała stronę poświęconą bezpieczeństwu jazdy na Autopilocie. Okazuje się, że gdy mechanizm jest włączony i przejmuje kontrolę nad samochodem, prawdopodobieństwo wypadku spada niemal dziewięciokrotnie w stosunku do normalnej jazdy statystycznego amerykańskiego kierowcy.

Autopilot Tesli a człowiek

Zgodnie z danymi podanymi przez Teslę, samochody producenta uczestniczyły w jednym zdarzeniu drogowym na każde 6,99 miliona przejechanych kilometrów, gdy Autopilot Tesli był aktywny.

W trybie bez Autopilota – ale z działającymi w tle jego mechanizmami bezpieczeństwa – jedno zdarzenie drogowe miało miejsce średnio co 4,35 miliona kilometrów (źródło).

> Europa odpuści Tesli i Autopilotowi? [The Telegraph]

Samochody Tesli bez Autopilota i jego mechanizmów bezpieczeństwa – zapewne chodzi o najwcześniejsze, najstarsze wersje aut – uczestniczyły w zdarzeniach drogowych średnio co 2,93 miliona kilometrów.

Kierowcy Tesli jeżdżą bezpieczniej, Autopilot jest jeszcze rozważniejszy

Dla porównania: z danych Amerykańskiej Krajowej Rady ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) wynika, że do kolizji i wypadków dochodziło w Stanach Zjednoczonych w trzecim kwartale 2019 roku średnio co 0,8 miliona kilometrów. A zatem właściciel Tesli jeździ co najmniej 3,7 raza bezpieczniej niż statystyczny amerykański kierowca.

> Porsche Taycan Cross Turismo na Nürburgring [wideo]. Tylko test czy konfrontacja z Teslą Model S „Plaid”?

A jeśli zdecyduje się na włączenie Autopilota, jego bezpieczeństwo rośnie dodatkowo 2,4 raza: Autopilot 8,7 raza rzadziej uczestniczy w zdarzeniach drogowych niż statystyczny kierowca w USA.

W ostatnich kwartałach Autopilot zaliczył niewielki dołek i dopiero w ostatnim okresie mocno wyskoczył w górę. Dość interesująca sytuacja miała miejsce rok temu, gdy samochody Tesli bez systemów Autopilota (niebieska linia) wypadały lepiej niż auta z nimi, ale prowadzone przez człowieka (zielona linia, oś pionowa – dystans w milach; źródło):

 

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 8 głosów Średnia: 4.5]