Lekko stresujące wideo ze szczęśliwym zakończeniem. Autopilot Tesli na amerykańskiej drodze poradził sobie nie tylko ze zmianą pasa na zwężeniu, ale ominął też słupek, który zawędrował za daleko. Samochód sam wykonał wszystkie manewry, choć w przeszłości Autopilot miał potężne problemy ze statycznymi obiektami.

Autopilot Tesli, prace drogowe i gigantyczne postępy sztucznej inteligencji

W ostatnich latach doszło do co najmniej kilku wypadków Tesli, w których Autopilot nie zauważył obecnej na drodze przeszkody, a człowiek go nie skorygował. Niektóre z nich zakończyły się śmiercią kierowców, inne „tylko” efektownym pożarem samochodów.

> Wypadek Tesli Model 3. Samochód jechał na Autopilocie, kierowca i auto nie zareagowały na przeszkodę

Na nagraniu poniżej mamy do czynienia z sytuacją, która dla nas wydaje się oczywista: ze względu na prace drogowe słupki kierują samochody na pasy położone bliżej środka jezdni. Już kilka miesięcy temu Tesle radziły sobie z takimi reorganizacjami, wydawały się też rozumieć tymczasowe pasy ruchu. Od niedawna samochody rozpoznają pachołki drogowe. Dotychczas nie było wiadomo, czy umieją je też omijać.

Widoczna na filmie Tesla Model 3 z platformą sprzętową w wersji 2.5 (Autopilot HW 2.5) zmienia poprawnie pas oraz sprytnie omija słupek, który zaplątał się w niewłaściwe miejsce. I robi to sama:

Na pierwszy rzut oka nagranie wydaje się niewiarygodne, ponieważ kierowca trzyma rękę na kierownicy. On sam się do tego odniósł: owszem, ma rękę na kole, ale gdyby to on poruszył kierownicą, Autopilot by się wyłączył – sygnalizowałaby to ikonka kierownicy po lewej stronie wyświetlacza, która straciłaby niebieskie podświetlenie.

W wypowiedziach pod artykułem na portalu Electrek pojawiły się zaskakujące wyznania ludzi, którzy stwierdzali, że niekiedy korygowali Autopilota, by po chwili przekonać się, że samochód miał rację. Inni mówili, że ich Autopilot nie potrafi podobnych sztuczek (źródło).

Nota od redakcji: Żonie kierowcy mimo wszystko współczujemy 🙂 Czytelników prosimy o nieeksperymentowanie, czy u nich też jest taka funkcja.

Zdjęcia: (c) Dirty Tesla / YouTube

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]