Tuż przed startem Salonu Samochodowego w Frankfurcie 2017, Audi zaprezentowało projekt Audi Aicon. To pierwszy samochód marki, który ma być całkowicie autonomiczny na drodze – auto nie ma kierownicy i w ogóle nie będzie potrzebowało kierowcy.

Audi Aicon z 5. poziomem autonomiczności

Audi Aicon ma mieć 549 niutonometrów (Nm) i 350 koni mechanicznych (KM) mocy pochodzących od czterech sprzężonych silników elektrycznych. Dzięki ładowarkom pracującym z napięciem 800 woltów (V), Aicon ma się ładować do 80 procent pojemności baterii w zaledwie 30 minut.

Samochód jest całkowicie autonomiczny (5. poziom), co oznacza, że radzi sobie sam w każdych warunkach (spis poziomów autonomicznej jazdy znajdziesz w artykule Nowe Audi A8 (2017) z autonomiczną jazdą 3. poziomu do 60 km/h) – widać to szczególnie w jego wnętrzu, o którym piszemy w dalszej części artykułu.

Oprócz mocy, systemu ładowania i autonomiczności, oszałamiający ma być również zasięg: Audi Aicon na jednym ładowaniu ma przejechać 800 kilometrów mierzonych według procedury NEDC, co oznacza 537 kilometrów według bliższej realizmowi procedury EPA (szacunki www.elektrowoz.pl).

Ciekawie zostało rozwiązane oświetlenie. Przednie i tylne lampy mają być zbudowane z sześciuset przestrzennych elementów, by dopasowywać się do otoczenia. Czyżby były to więc te same tylne światła, które niedawno oglądaliśmy na prezentacji OLED-ów w Audi?

Z kolei światła z przodu mają rozszerzać się i zwężać, w zależności od potrzeb (dzień / noc) i nadjeżdżających pojazdów. Jeśli zajdzie taka konieczność, światła będą mogły nawet wyświetlać (na drodze) symbole ostrzegawcze lub podświetlać żądane obiekty na pasie ruchu.

> Nowe BMW i Vision Dynamics [FOTO, WIDEO] – „Tesla killer” od BMW [Salon Frankfurt 2017]

Audi Aicon – wnętrze

Wnętrze Audi Aicon ma siedzenia w układzie 2+2 (dwa pełnowymiarowe fotele plus dwa foteliki dla jednego psa). Samochód zamiast deski rozdzielczej ma olbrzymi ekran, nad głowami jest olbrzymi szklany dach z wbudowanymi wyświetlaczami, a zamiast kierownicy i pedałów jest… puste miejsce.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 23 głosów Średnia: 4.4]