Jak co miesiąc przygotowujemy ranking cen samochodów elektrycznych w Polsce. W październiku na wykresie pojawiło się kilka zmian, wśród których za najważniejszą należałoby wymienić nowego lidera cenowego: Eidola City L7e-CP. Uwzględniliśmy też ostatnie sugestie dotyczące ceny Hyundaia Kona Electric.

Ceny samochodów elektrycznych w Polsce: Eidola za 52 tysiące, BMW i3s za 180+ tysięcy

Najtańszym samochodem elektrycznym – a właściwie pojazdem z kategorii L7e, czyli czterokołowcem – jest dziś Eidola City L7e-CP. Dwuosobowe autko można kupić już za niecałe 52 tysiące złotych. Przy szybkości maksymalnej wynoszącej około 80 km/h to całkiem rozsądny wybór do poruszania się na krótsze dystanse.

Ale to nie koniec. Jeśli ktoś ma do wydania maksymalnie 50 tysięcy złotych, za około 47 tysięcy może kupić Eidola City L6e-CP. Autka nie uwzględniliśmy jednak na wykresie, ponieważ jego szybkość maksymalna jest ograniczona do 45 km/h. Naszym zdaniem to zbyt mało do poruszania się w mieście.

Dlaczego w takim razie zestawienie nie obejmuje Renault Twizy? Otóż Renault Twizy ma otwartą kabinę, co naszym zdaniem utrudnia podróżowanie nim podczas gorszej pogody. Eidola tymczasem posiada kabinę zamkniętą.

W zestawieniu pojawiły się nowe roczniki VW e-Up i e-Golf. Choć nie widać tego na powyższym wykresie, warto dodać, że obydwa podrożały o kilkaset złotych w stosunku do modeli tegorocznych. „Potaniał” natomiast w naszych szacunkach Hyundai Kona Electric 64 kWh, którego cena oszacowana na podstawie danych z rynku brytyjskiego zjechała do poziomu „od 181 tysięcy złotych”.

Jako ciekawostkę w rankingu dodaliśmy ceny Tesla Model 3 50 kWh (Standard Range) i 62 kWh – ten ostatni to wariant Mid Range, który w ofercie pojawił się w październiku. Największy niedosyt czujemy przy Kia e-Niro: ceny samochodu na terenie Unii Europejskiej nie są jeszcze znane, więc mamy problem z ulokowaniem auta w rankingu. Spodziewamy się jednak, że wersja 64 kWh będzie oscylowała gdzieś w okolicy BMW i3s (2019) 120 Ah.

Oto zestawienie. Przypominamy, że gwiazdki i kolor srebrny oznaczają dane szacunkowe lub samochody niedostępne na rynku, a roczniki w nawiasach to roczniki modelowe:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 19 głosów Średnia: 4.4]