Słowacka firma AeroMobil zaprezentowała całkowicie elektryczny pojazd o nazwie AeroMobil 5.0 VTOL. To samochód i samolot w jednym, który miałby pokonywać kilkaset kilometrów na jednym ładowaniu (obietnica producenta).

AeroMobil 5.0 VTOL: czteromiejscowy latający samochód elektryczny

AeroMobil 5.0 to statek powietrzny typu VTOL – czyli pionowego startu i lądowania – co udało się osiągnąć za sprawą dwóch elektrycznych wirników położonych na krańcach skrzydeł. Trzeci wirnik, który nadaje statkowi szybkość w poziomie, znajduje się na tyle kabiny.

AeroMobil 5.0 może być też wykorzystany jako samochód z możliwością normalnego poruszania się po drogach. Słowacka firma twierdzi, że to idealne rozwiązanie dla firm taksówkarskich. Pojazd jest potomkiem AeroMobil 4.0 STOL, który do startu i lądowania potrzebuje krótkiego rozbiegu.

O ile wariant 5.0 znajduje się dopiero w fazie koncepcyjnej, o tyle AeroMobil 4.0 ma być już w fazie testów i oferuje ponoć do 700 kilometrów zasięgu miejskiego dzięki wysokiej sprawności energetycznej. Ten model jednak napędzany jest silnikiem spalinowym. Jego rynkowy debiut zaplanowano na 2020 rok, co oznacza, że masową sprzedaż będzie można rozpocząć w 2025 roku.

AeroMobil 5.0 VTOL z kolei ma się pojawić na rynku za 7-10 lat.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 4.8]