General Motors zaprezentowało swojego zupełnie nowego elektryka: model Chevrolet Blazer EV (ang. blazer = marynarka klubowa, ale też nawiązanie do starego Blazera). Producent nie zdradził pojemności baterii, zapowiedział tylko, że najlepiej wyposażona wersja będzie oferowana w wariancie z „najpojemniejszym akumulatorem Ultium”. Auto ma być dostępne w Stanach Zjednoczonych od połowy 2023 roku.

Chevrolet Blazer – specyfikacja i wszystko, co wiemy

Auto ma być dostępne w czterech edycjach: 1LT, 2LT, RS i SS. Maksymalny zasięg ma wynieść 320 mil / 515 kilometrów EPA, w wariancie SS – 290 mil / 467 kilometrów. Maksymalna moc najszybszego wariantu Blazer EV SS to 415 kW/564 KM, moment obrotowy wynosi 879 Nm w trybie Wide Open Watts (WOW, pol. Szeroko Otwarte Waty). Przyspieszenie do 97 km/h (0-60 mph) ma trwać mniej niż 4 sekundy. Blazer EV ma być oferowany z napędem na przód, tył i obie osie, co jest dość ciekawą wariacją, bo zwykle producenci decydują się na napędzanie tylko obu lub wybranej osi (np. tylko przód plus AWD albo tylko tył plus AWD).

Na szybkiej stacji ładowania samochód rozpędzi się do 190 kW. Baterie Ultium zbudowane są w oparciu o ogniwa LG Energy Solution, możemy zatem wnioskować, że pojemność akumulatora wynosi między 95 a 130 kWh, bo te ogniwa najczęściej ładowane są maksymalnymi mocami od 1,5 do 2 C [wstępne obliczenia redakcji Elektrowozu].

We wnętrzu zastosowano poziomo zamontowany ekran systemu multimedialnego o przekątnej 17,7 cala. Liczniki wyświetlane są na kolejnym wyświetlaczu, tym razem o przekątnej 11 cali. General Motors chwali się, że samochód nie posiada przycisku uruchamiania: wystarczy wejść do kabiny, Blazer wyczuje obecność kluczyka i pozwoli nam na odjechanie. Przyciski EV Start/Stop z pewnością pomagają w oszczędzaniu akumulatora 12 V, ale wydają się coraz bardziej spalinowo-archaicznie.

Najtańszy Blazer EV 1LT ma kosztować od 44 995 dolarów, tymczasem Tesla Model 3 RWD startuje w Stanach Zjednoczonych od 46 990 dolarów, Tesla Model Y – od 65 990 dolarów. Jednak ten wariant pojawi się w ofercie dopiero w pierwszym kwartale 2024 roku. Najpierw, w połowie 2023 roku, do sprzedaży trafi Blazer EV 2LT oraz RS, do końca roku ma do nich dołączyć Blazer EV SS. Wtedy zadebiutuje też wersja policyjna.

Nagranie z premiery:

https://www.youtube.com/watch?v=6icyq1lgH6g

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: choć raczej pomijamy auta, które dostępne są wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, Blazera postanowiliśmy odnotować. W końcu mówi się, że General Motors rozważa powrót do Europy.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: