Samsung SDI buduje pilotażową linię z ogniwami solid-state. Powstaje ona w centrum badawczym firmy w Suwonie (Korea Południowa), będzie miała 6 500 metrów kwadratowych. Firma chwali się, że już teraz dysponuje produkcyjnymi prototypami ogniw solid-state bez anody, tj. z anodą budującą się z litu w trakcie procesu ładowania.

Samsung SDI wskakuje do ścisłej czołówki firm w segmencie solid-state

W marcu 2020 roku naukowcy pracujący dla Samsunga SDI po raz pierwszy zaprezentowali prototypowe ogniwa ze stałym elektrolitem, które oprócz katody NMC posiadały warstwę kompozytu srebrno-węglowego blokującego rozrost litowych dendrytów (zdjęcia poniżej). Warto zwrócić uwagę na różnicę między środkowym i prawym zdjęciem, bo widać na nim, że odkładająca się warstwa litu (żółtawa) powoduje lekkie odchudzenie katody (na górze) oraz rozrost anody (na dole):

Dwa lata temu Samsung SDI ujawnił, że gęstość energii tak zbudowanych ogniw wynosi 0,9 kWh/l, czyli nieco więcej niż w najlepszych znanych nam współczesnych produktach z ciekłymi elektrolitami (0,7-0,75 kWh/l). Ogniwa solid-state południowkoreańskiej firmy miały wytrzymywać 1 000 cykli ładowania i pozwalać na budowę baterii wystarczającej na przejechanie 800 kilometrów bez postoju na uzupełnianie energii.

Jeśli teraz przedsiębiorstwo przymierza się do budowy pilotażowej linii produkcyjnej (źródło), to znaczy, że rozwiązano problemy technologiczne z samymi ogniwami (one JUŻ SĄ), musi natomiast poradzić sobie z przeskalowaniem produkcji. Prototypy są bowiem dobre, żeby coś udowodnić, ale do zawojowania rynku konieczny jest cały proces wytwarzania ogniw, w ramach którego otrzymywane będą produkty konkurencyjne cenowo do współczesnych ogniw w takich ilościach, żeby dało się je zastosować w samochodach.

W 2021 roku Samsung SDI był szóstym światowym producentem ogniw Li-ion z udziałem wynoszącym 4,5 procent. Większy udział miało nawet SK On (dawniej: SK Innovation), nie mówiąc o dwóch liderach rynku: CATL i LG Energy Solution.

Zdjęcie otwierające: ogniwa prostopadłościenne Samsunga SDI i prototypowe ogniwo ze stałym elektrolitem w saszetce z 2018 roku. Nie wiemy, czy wariant współczesny wygląda tak samo, firma się tym nie chwali.

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: w 2020 roku strzelaliśmy, że ogniwa solid-state Samsunga SDI będą na rynku „za dwa-trzy lata”, ale pandemia nieco skomplikowała te prognozy. Jeśli teraz zaczyna powstawać linia produkcyjna, to pierwsze ogniwa w sensownej cenie raczej nie pojawią się przed 2024/2025 rokiem.

Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]