W lutym 2022 roku Elon Musk ma odwiedzić niemiecką fabrykę Tesli w Gruenheide. Pojawiają się spekulacje, że jego wizyta będzie miała związek ze startem linii montażowych. Z kolei pracownicy salonów producenta w Niemczech otrzymują tabelki z porównaniem Modelu 3 i Modelu Y wraz z adnotacją, że ten drugi w wariancie Performance może być dostępny już w marcu 2022 roku.
Pierwsze odbiory Tesli Model Y „Made in Germany” już za dwa miesiące?
W mailu, który pojawił się na TFF-Forum, widać szybkie porównanie Modelu 3 i Modelu Y. Dwie najważniejsze różnice to zasięg oraz obecność klejonych szyb w drzwiach. Zasięg Modelu Y wynosi 565 jednostek WLTP, Modelu 3 – 626 jednostek, elektryczny crossover ma klejone szyby z przodu i z tyłu, natomiast Model 3 posiada takowe wyłącznie z przodu (źródło).
W obu samochodach pojawią się:
- szybszy procesor AMD Ryzen we wnętrzu komputera multimedialnego (nie mylić z FSD),
- akumulator 12-woltowy wykonany w technologii Li-ion (efektywnie: ~16-woltowy),
- ulepszony system audio,
- podgrzewana szyba w miejscu, gdzie spoczywają pióra wycieraczek.
Jednak najważniejsza adnotacja znajduje się pod tabelką. Wynika z niej, że Tesle Model Y Performance z Giga Berlin mogą być dostępne już od marca 2022 roku.
Z bardziej szczegółowego opisu, który zamieścił Sawyer Merritt, wywnioskujemy, że podgrzewanie wycieraczek zostanie uruchomione za pomocą aktualizacji oprogramowania już po dostawie. Oraz że da się je włączyć z poziomu aplikacji mobilnej albo bezpośrednio z samochodu. Wyjaśniła się też tajemnica usuniętego głośnika: znikł ten, który znajdował się w okolicy wyświetlacza. Obecne zestawy mają 13 standardowych głośników plus subwoofer (13+1).
Kilka miesięcy po wprowadzeniu nowych modeli z akumulatorami 12 V ma się pojawić adapter dla przyczepek potrzebujących dodatkowego zasilania. Informacja nie dotyczy hamulców ani świateł, lecz ewentualnych odbiorników prądu, które mogą zostać zamontowane w przyczepce (np. lodówki).
Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: na ścianach niemieckiej fabryki pojawiło się grafitti, co udokumentował Tobias Lindh (poniżej). Napis „The spice must flow” (pol. Przyprawa musi płynąć) pochodzi z „Diuny” Franka Herberta, jednej z najlepszych istniejących książek science-fiction.