Eksperci z branży ogniw litowo-jonowych stają się na wagę złota. Francja wraz z EIT InnoEnergy, organizacją uruchomioną dzięki funduszom unijnym, tworzy akademię EBA250. Do 2025 roku ma ona wyszkolić 150 tysięcy pracowników przemysłu bateryjnego, personelu niezbędnego do funkcjonowania gigafabryk.
Francja już zaczyna szkolenia, reszta kontynentu wkrótce
Do 2025 roku Europa ma wytwarzać tyle ogniw Li-ion, żeby dało się nimi zasilić co najmniej 6 milionów samochodów elektrycznych. Szacuje się, że kontynent będzie potrzebował w sumie 800 tysięcy pracowników zatrudnionych od sektora wydobycia, przez produkcję i zastosowania, aż do recyklingu ogniw. Na Starym Kontynencie swoje fabryki planują lub budują największe firmy segmentu, w tym Tesla, CATL czy LG Energy Solution:
Sama Francja w ciągu zaledwie dwóch lat planuje uruchomienie aż trzech gigafabryk ogniw. Będą one potrzebowały wykwalifikowanych pracowników, a tych w Europie po prostu nie ma, stąd też pomysł stworzenia akademii EBA250 działającej pod bezpośrednim patronatem European Battery Alliance (EBA, źródło).
Akademia już dziś startuje we Francji, EIT InnoEnergy wprowadza ją też do Hiszpanii i planuje rozszerzenie działalności na całą Europę. Tematyka szkoleń obejmuje zagadnienia dotyczące samochodów elektrycznych, magazynów energii, kwestii przetwarzania zużytych ogniw czy analityki danych. Do zapisywania się zapraszani są wszyscy kierownicy i inżynierowie pracujący w sektorze energetycznym.