Kilka dni temu portal jaw.pl poinformował, że dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Józef Kubica, wyraził się negatywnie o możliwości budowy fabryki Izery pod Jaworznem. Postanowiliśmy poprosić o komentarz przedstawicieli Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, którzy wskazali ElectroMobility Poland tę właśnie lokalizację.

Fabryka Izery w Jaworznie. Lasy Państwowe najpierw się zgodziły, teraz protestują

Jaw.pl twierdzi, że dyrektor RDLP przesłał swoje stanowisko do ministra środowiska, gdzie sprawa „jest rozpatrywana”. Uznano, że fabryka nie może powstać pod Jaworznem, ponieważ spowoduje „bezpowrotną utratę dużych powierzchni leśnych (238 ha)”. Miasto zmieniło ponoć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (źródło).

Fabryka ma powstać w TYM MIEJSCU (Mapy Google), a więc na terenie, na którym na zdjęciach satelitarnych Google widać i las, i osadniki. Zgodnie z wyliczeniem ElectroMobility Poland jest to zaledwie 118 hektarów, czyli niemal dokładnie dwa razy mniej niż twierdzi nadleśnictwo Chrzanów:

Jako redakcję www.elektrowoz.pl zaskoczyło nas trochę, że Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – jej dyrektor, Janusz Michałek, z radością informował o lokalizacji fabryki – przez wiele miesięcy, a może i lat debatowała z ElectroMobility Poland o umiejscowieniu zakładów, a nikomu nie przyszło do głowy, żeby, na przykład, wysłać maila z pytaniem do Lasów Państwowych. A może jednak go wysłano?…

Postanowiliśmy więc zwrócić się do samego źródła, czyli do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oto odpowiedź, którą uzyskaliśmy od Mirelli Jezierskiej:

Zgodnie z założeniami memorandum z dnia 15 grudnia podpisanego przez Ministerstwo Klimatu, ElectroMobility Poland, Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE), Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, miasto Jaworzno i Lasy Państwowe [! – podkreślenie redakcji www.elektrowoz.pl] strony pracują nad przygotowaniem terenu do rozpoczęcia inwestycji. Teren przeznaczony pod budowę fabryki Izery ma powierzchnię ok. 118 ha, z czego około 70% stanowią zadrzewienia i zakrzaczenia.

Już ze wstępu wynika, że Lasy Państwowe były świadome lokalizacji fabryki, bo uczestniczyły w podpisaniu memorandum. Dlaczego więc trzy miesiące później nadleśnictwo Chrzanów i dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zgłaszają protest? Szczególnie że:

W niedalekiej przeszłości był to obszar intensywnej działalności przemysłowej – tereny te objęte były powierzchniowym i podziemnym wydobyciem. Na dużej części znajdowały się osadniki kopalniane, a kilkudziesięcioletni proces jego rekultywacji w kierunku leśnym nie zakończył się sukcesem.

Warto zwrócić uwagę na sformułowanie „proces jego rekultywacji w kierunku leśnym nie zakończył się sukcesem”. To nie jest sformułowanie, które dodawane jest do treści ot, tak sobie. To wyraźny zapis, być może parafraza oceny stanu tego lasu przez upoważnioną organizację. Organizacjami upoważnionymi do oceny stanu lasu są m.in. nadleśnictwa i Lasy Państwowe.

Widać to wyraźnie w ostatniej części komentarza, który otrzymaliśmy:

Zadrzewienia na terenie planowanej inwestycji należą do kategorii ochronności: „trwale uszkodzone na skutek działalności przemysłowej w miastach i wokół miast”. Na analizowanym terenie i w jego sąsiedztwie brak jest form ochrony przyrody, przy równoczesnym występowaniu drzew silnie zdegradowanych, uszkodzonych i o wtórnym pochodzeniu. Potencjał siedliskowy tego obszaru jest stosunkowo niski. Inwestycja wkomponuje się w obecny charakter obszaru, gdzie stosunkowo duże zakłady publiczne – elektrownie Jaworzno III i Jaworzno II otoczone są terenami leśnymi, a zbiorowiska leśne wokół przyszłego terenu inwestycyjnego umożliwią dalszą migrację zwierząt na tym obszarze.

Ze względu na niezadowalające i przedłużające się efekty procesu rekultywacji Prezydent Miasta Jaworzna nie wydał nowej decyzji na jego dalsze przedłużenie. W Studium Uwarunkowań Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego przedmiotowy teren uznano jako strategiczny obszar do inwestowania i nadano mu odpowiednie zapisy, przeznaczając m.in. pod przemysł.

Reasumując: Lasy Państwowe nie poradziły sobie z rekultywacją terenu, więc prezydent Jaworzna, Paweł Silbert, zadecydował o innym przeznaczeniu terenów. I choć złożyły podpis w memorandum dotyczącym budowy fabryki, teraz postanowiły oprotestować lokalizację.

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: poprosimy o komentarz nadleśnictwo Chrzanów. Wrócimy do tematu.

Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]