Tajwański producent półprzewodników, TSMC, poinformował, że będzie wytwarzał układy elektroniczne SoW (System-on-Wafer, pol. system na waflu) zaprojektowane przez Broadcoma i Teslę. Początkowo wydawało się, że może chodzić o nową generację Autopilota/FSD, ale wygląda na to, że chodzi raczej o układy do superkomputera Dojo.
Dojo, superkomputer Tesli szkolący Autopilota, na bazie układów zaprojektowanych z Broadcomem?
Dojo (czyt. dodżo) to hala lub sala, w której odbywają się treningi sztuk walki. W Tesli nazwę tę nosi (super)komputer wraz z oprogramowaniem mający znaleźć zastosowanie w doskonaleniu systemów jazdy autonomicznej. Usłyszeliśmy o nim po raz pierwszy w trakcie Autonomy Day – ale był to wątek poboczny, bo głównym celem było przedstawienie komputera FSD z parą chipów NNA.
Zgodnie z niedawnym twittem Elona Muska maszyna ma mieć 1 eksaflop mocy obliczeniowej. Jeden eksaflop to 1 000 petaflopów, 1 trylion, 1018 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. To zawrotna liczba, bo cały świat dopiero zmierza w kierunku 1 000 petaflopów. Granica ta ma zostać przekroczona z superkomputerem Aurora rozwijanym dla Argonne National Laboratory w 2021 roku.
Z tym wszak zastrzeżeniem, że Musk mówi o obliczeniach na liczbach 32-bitowych (FP32, źródło), a współczesne benchmarki stosują liczby 64-bitowe (FP64).
A teraz portal China Times podaje komunikat TSMC, zgodnie z którym tajwański producent półprzewodników wytworzy dla Tesli układy System-on-Wafer, czyli coś na kształt całego komputera wycinanego z jednego krzemowego wafla i zamkniętego w typowej dla procesora obudowie (źródło). Układy mają być bezpośrednio zintegrowane z radiatorami.
Komputery te zostały ponoć zaprojektowane przez Broadcoma i Teslę, będą wykonywane w procesie 7 nm, czyli takim, w którym elementy układu scalonego mają rozmiar 7 nanometrów. Technologia ta jest bardzo świeża, w masowo produkowanych urządzeniach pojawiła się dopiero w 2019 roku. Znajdziemy ją w chipie A12 i A13 (Apple) oraz linii „Milan” AMD.
Intel ma być gotowy dopiero na przełomie 2022 i 2023 roku.

Technologia 7 nm pod mikroskopem. Gdyby na tym samym zdjęciu chcieć umieścić koronawirusa, nie zmieściłby się on na fotografii. Musielibyśmy powiększyć ją o co najmniej 1-2 palce wszerz i 2-4 palce na wysokość (c) TSMC
Z podsumowania artykułu na portalu China Times wynika, że mogłoby chodzić o komputer Autopilota/FSD HW4, czyli czwartej generacji. Jednak liczne wzmianki o HPC (pol. superkomputer) sugerują, że mamy do czynienia właśnie z układami do Dojo Tesli. Ich masowa produkcja ma wystartować pod koniec 2020 roku, więc sam Dojo nie ruszy przed rokiem 2021 czy 2022.
Zdjęcie otwierające: iustracyjne, superkomputer Sierra (c) The Verge / YouTube