Szwedzki Northvolt zaprezentował magazyny energii o nazwie Voltpack Mobile System. Magazyny mogą być ze sobą zestawiane w celu uzyskania do 1,23 GWh pojemności, zaprojektowano je z myślą o balansowaniu obciążenia sieci i zasilaniu lokalizacji o dużym zapotrzebowaniu na moc, ale słabych przyłączach.

Voltpack Mobile Systems – co wiemy

Voltpack Mobile Systems to pojedyncze pudła o pojemności 245 kWh. Każde z nich składa się z trzech niezależnych, chłodzonych cieczą baterii o nazwie Voltpack Cores – łatwo wyliczyć, że pojemność jednej takiej baterii to 81,7 kWh, co oznacza, że każdy magazyn energii waży co najmniej 1,5-2 tony. Już sama jego waga wystarczy, by wskazać nam, że nie jest to typowo domowe rozwiązanie.

„Pudła” podłącza się do centralnego huba, możliwe jest zestawienie obok siebie od 1 do 5 magazynów, by uzyskać w sumie 1 225 kWh pojemności. Maksymalna moc dostarczana przez pakiet wynosi 250 kW.

Jeśli wiemy, że w Polsce jedno gospodarstwo domowe zużywa miesięcznie 187,4 kWh energii (zużycie za rok 2018, liczba gospodarstw dla roku 2011), pojedynczy magazyn wystarczyłby do zaspokojenia statystycznej rodziny przez 1,3 miesiąca. Albo 10 rodzin przez 4 dni.

To samo zresztą dotyczy samochodów elektrycznych:

> Tesla opowiada władzom Teksasu o ładowaniu dwukierunkowym. Ekspert: Model 3 gotowy na V2G. Idą zmiany?

Northvolt zakłada, że systemy Voltpack Mobile będą wykorzystywane do zasilania odległych lokalizacji, balansowania zużycia energii i wspomagania stacji ładowania aut elektrycznych. Mówi się też, że zainteresowani nimi mogą być organizatorzy imprez masowych czy właściciele budów (źródło). Magazyny energii były rozwijane pod okiem Vattenfalla i ten właśnie producent energii jako pierwszy wprowadzi je do oferty.

Voltpack Mobile System. Nie jest jasne, czy widzimy trzy, czy może sześć pojedynczych zestawów (c) Northvolt

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: