Intrygująca instalacja opisana przez portal WNP.pl. Beniamin Broniek z Katowic zamontował na barierce loggii w bloku panele fotowoltaiczne. Całość kosztowała go mniej niż 2 500 złotych, układ jest w stanie wygenerować 25 procent energii potrzebnej czteroosobowej rodzinie.
Instalacja PV w bloku
Zacznijmy od tego, że ze względu na rodzaj montażu (barierka), opisywane rozwiązanie powinno sprawdzić się zarówno na balkonach, jak i w przypadku loggii – otwartych wnęk w budynkach. Tutaj mamy do czynienia z tą drugą sytuacją.
Beniamin Broniek, który zmontował tę instalację w Katowicach, posiada wiedzę elektrotechniczną i jest instalatorem PV. Dlatego wyszło tanio.
> Przegłosowana zmiana ustawy o podatku dochodowym potrzebna do uruchomienia dopłat. Teraz: Senat
Panele dobrał w taki sposób, by wypełniały przestrzeń bariery. Każdy z nich ma moc 0,275 kWp, czyli przy najlepszych możliwych warunkach są one w stanie osiągnąć w sumie 0,55 kW. Oprócz nich zastosował niewielki mikroinwerter i, jak pisze WNP.pl, interfejs informujący o produkcji energii.
Instalacja działa od 24 września 2019 roku. Od tego czasu do momentu publikacji tekstu (2019/12/17) wyprodukowała 84 kWh energii, co daje mniej więcej 1 kWh dziennie w okresie jesienno-zimowym. Przy obecnych cenach jest to oszczędność rzędu 46-48 złotych w całym okresie.
Najlepszym dniem okazał się 1 listopada, gdy udało się wytworzyć 2,3 kWh energii.
Sam twórca jest ciekaw, jak zestaw będzie się sprawował w okresie letnim. Z jednej strony promienie słoneczne będą padały na panele pod większym kątem, więc ich skuteczność może być niższa. Z drugiej – dni będą dłuższe, więc i energia będzie wytwarzana przez dłuższy okres.
> BEŁCHATÓW: PGE chce postawić farmę fotowoltaiczną o mocy do 60 MW tuż obok terenów elektrowni
Warto przeczytać i obejrzeć zdjęcia: Fotowoltaiczna instalacja za 2,5 tys. zł. Wystarczy balkon, by zostać prosumentem?
Zdjęcie otwierające: panele fotowoltaiczne, zdjęcie ilustracyjne (c) Michael Kleber / Flickr