Witam
Jakie jest uzasadnienie wyłączenia hybryd plug-in z ułatwień w parkowaniu i przejazdów po bus-pasach w ustawie o elektromobilności?
To może Cię zainteresować7 Answers
No to mój przykład. Hybryda plug-in. Przejechałem ok 24tys z czego 40% w trybie elektrycznym. Na odcinku dom-praca-dom, tylko silnik elektryczny. Benzyna dołącza się w trasie i to zazwyczaj poza miastem. @Bart. Też tak, myślałem, że wożę ze sobą kupę złomu po nic. Ale jak się głębiej zastanowić, to na dzień dzisiejszy argument o tym, że hybryda plug-in jest bardziej ekologiczna, gdyż zastępuje 2 samochody jest jak najbardziej prawdziwy.
1. Samochód elektryczny, np taka Tesla wcale nie jest lekki i zamiast silnika wozisz ciężkie baterie. Przykładowo Tesla waży 2,1t a np takie BMW 5 hybrydowe waży 1,8t.
2. Testlą i BMW pojeżdżę po mieście w trybie elektrycznym.
3. BMW pojadę w trasę i jak zabraknie mi zasięgu to sobie skorzystam z CPNa i jadę dalej.
4. Wyprawa w dłuższą trasę Teslą to logistyczny problem co w przy biznesowym wykorzystaniu samochodu, totalnie odpada w polskim klimacie. Bez dostępu do szybkich ładowarek, jest to dramat.
Oczywiście sam chciałbym w przyszłości mieć auto w 100% elektryczne, bo jazda w trybie elektrycznym jest niesamowicie przyjemna, ale najpierw trzeba mieć do tego odpowiednią infrastrukturę, a z tym jest na razie słabo. Trzeba też pamiętać, że im więcej samochodów hybrydowych będzie sprzedanych tym szybciej będą się rozwijać baterie i wydajniejsze elektryki będą szybciej dostępne. Wtedy faktycznie takie hybrydy nie będą konkurencją dla elektryków. Ale to jest przyszłość a żeby ona nastała trzeba przejść trudny okres ewolucji i przemian. Moim zdaniem przepisy powinny być dostosowane do realiów, czyli hybrydy plug-in powinny mieć przywileje ograniczone w czasie. Pozdrawiam 🙂