W czwartek, 28 grudnia, rząd zatwierdził Ustawę o elektromobilności. Wbrew pozorom oznacza ona korzyści również dla osób, które jeżdżą samochodami spalinowymi. Jakie? Zobaczcie.

Korzyści z Ustawy o elektromobilności

Przyjęcie przez rząd Ustawy o elektromobilności oznacza wicher dobrych zmian również dla właścicieli samochodów spalinowych. Najważniejsze jest zniesienie akcyzy na auta elektryczne i hybrydy ładowane z gniazdka, co oznacza, że cena – aktualnie dość wysoka – samochodu elektrycznego obniża się o 3,1 procent (= obowiązująca wysokość akcyzy).

> Jak przeliczać kilowatogodziny (kWh) energii w samochodzie elektrycznym na litry paliwa?

Więcej miejsc parkingowych

Ale co z tymi, co aktualnie nie chcą lub nie mogą kupić samochodu elektrycznego? Otóż Ustawa o elektromobilności wymusza na samorządach sporządzenie planu miejsc, w których mogłyby stanąć ładowarki. Wiadomo, że jeśli ładowarka, to trzeba znaleźć lub wyznaczyć nowe miejsce parkingowe.

A skoro działanie jest priorytetowe, to miejsce parkingowe będzie ładne. Co oznacza, że ładowarka stanie przy odnowionym, utwardzonym miejscu parkingowym, bo przecież nikt nie ułoży nowej kostki na kwadracie 2 na 2 metry tuż obok rozjeżdżonego parkingu – jak by to wyglądało w raporcie dla ministerstwa?! Czyli korzyść!

Niższe ceny paliw na stacjach

Każdy dodatkowy samochód elektryczny na drodze wzmacnia naszą kartę przetargową podczas negocjacji cen ropy naftowej. Możemy pozwolić sobie na twarde negocjacje, bo wiemy, że samochody elektryczne jesteśmy w stanie zasilić własną energią – i nie musimy się nikogo bać o zakręcenie kurka z ropą naftową czy z gazem. Może to doprowadzić do obniżenia cen paliw na stacjach benzynowych. Korzyść!

> Samochód elektryczny vs spalinowy – BADANIE opłacalności [OBLICZENIA]

Więcej czystego transportu i cichutkich autobusów

Ustawa o elektromobilności promuje zeroemisyjne (a więc napędzane wodorem lub elektrycznością) autobusy.  To oznacza, że w coraz większej liczbie miast będą pojawiały się cichutkie, niekopcące autobusy elektryczne. Każdy, kto się nimi przejechał, twierdzi, że po jednym razie diesel nie ma szans. Korzyść!

Tańszy prąd

Wraz z wejściem w życie Ustawy o elektromobilności Ministerstwo Energii namawia do jeszcze jednej zmiany: wprowadzenia tańszej energii elektrycznej w nocy BEZ konieczności zmiany taryfy. ElektroWoz.pl omawiał ją w kontekście samochodów elektrycznych, ale w rzeczywistości tańsza energia od 23 do 7 rano ma zachęcać również do rezygnacji ze starych pieców-kopciuchów i ogrzewania domów prądem.

Modernizacje sieci elektroenergetycznej

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Energii, nawet 1 milion samochodów elektrycznych podłączonych na noc do ładowania, nie spowoduje znaczącego obciążenia sieci (czerwony – obciążenie normalne, fioletowy – obciążenie z podłączonymi samochodami):

Mimo to pojawi się nacisk na operatorów elektroenergetycznych, żeby zaczęli modernizować sieci energetyczne. Oznacza to mniej awarii podczas największych upałów oraz trzaskających zim. Korzyść!

Nowe szanse dla Polski i gospodarki

W produkcji silników spalinowych i skrzyń biegów Europa jest światowym potentatem, z którym ledwie mogą się mierzyć nawet Chiny. Ale „Europa” nie znaczy „Polska”. Przeniesienie ciężaru rozwoju z samochodów spalinowych na auta elektryczne – które są znacznie prostsze w konstrukcji – oznacza dla nas zupełnie nową szansę.

Z tej szansy już teraz korzystają Chiny: każdy producent musi sprzedać określoną liczbę aut elektrycznych, żeby było mu wolno sprzedawać samochody spalinowe. Limity mają rosnąć, dlatego nawet Toyota, która w Europie głosiła, że samochody elektryczne są bez znaczenia, zapowiadała szybkie wprowadzenie elektryków na chińskim rynku (patrz: Samochody elektryczne Toyota wrócą na rynek! Od 2020 roku dostępne w Chinach i Indiach!)

Polska też ma szansę od wzmocnić gospodarkę w dziedzinach, w których szanse są tak wyrównane. Korzyść!

Co dalej z Ustawą o elektromobilności?

Po zaakceptowaniu przez rząd, Ustawa trafi teraz do Sejmu. Tam, po poprawkach (nieobowiązkowych) zostanie poddana głosowaniu. Następnie trafi do Senatu, a jeśli i tam zostanie przegłosowana, swój podpis pod nią złoży Prezydent.

Od momentu złożenia podpisu Ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni.

Oto najnowsza wersja Ustawy o elektromobilności do pobrania za darmo  wraz z komentarzami ministra Krzysztofa Tchórzewskiego.

|REKLAMA|




|/REKLAMA|

Ile jest w Polsce samochodów elektrycznych? Zalajkuj i SPRAWDŹ:

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować reklamy poniżej: