Al Gore podniósł na Twitterze bardzo ciekawy wątek. Według raportu firmy doradczej Lazard, energia wiatrowa i słoneczna stają się coraz bardziej konkurencyjne do energii z węgla – a w pewnych sytuacjach mogą być od niej tańsze. I to BEZ dotacji do odnawialnych źródeł!

Ile kosztuje energia słoneczna i wiatrowa na tle węgla [dane dla USA]

Według raportu firmy Lazard (źródło), koszt energii wytwarzanej w elektrowniach słonecznych spadł w ciągu ostatniego roku o 13 procent, a z energii wiatrowych – o 7 procent. W efekcie 1 000 kWh (1 MWh) energii z wiatru kosztuje dziś w Stanach Zjednoczonych od 29 dolarów (równowartość 111 złotych). Koszt takiej samej ilości energii z nowoczesnej elektrowni słonecznej działającej na dużą skalę rozpoczyna się od 36 dolarów (równowartość 138 zł), czyli niemal tyle samo, ile wynosi wygenerowanie energii z węgla.

> Koniec darmowych Superchargerów Tesli. Teraz płacą już wszyscy nowi właściciele [+cennik]

W swoich obliczeniach Lazard wziął pod uwagę koszty budynków i obsługi różnych różnych lokalizacji, a więc rozruch i funkcjonowanie danej lokalizacji. W przypadku elektrowni węglowych uwzględniono również koszt rekultywacji odpadów i terenów, a przy odnawialnych źródłach energii nie uwzględniono kosztów przyłączeniowych – które mogą być istotne w przypadku miejsc zlokalizowanych na wybrzeżach lub położonych możliwie daleko na południu kraju. We wszystkich przypadkach elektrownie traktowano jak normalne zakłady, które nie podlegają dofinansowywaniu.

Z obliczeń Lazard wynika, że najwyższe koszty wytworzenia 1 MWh mamy w przypadku paneli fotowoltaicznych na prywatnych domach. Wysokie są też przy elektrowniach słonecznych opierających się na cieple oraz przy ogniwach paliwowych:

 

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]