Gdy Jarosław Kaczyński ogłosił, że Autosana weźmie pod swoje skrzydła Polska Grupa Energetyczna (PGE), nie było już odwrotu. Jak dowiedział się portal Forsal.pl, PGE może rozpocząć produkcję elektrycznych samochodów [dostawczych]. Wzorem do naśladowania miałoby być DHL, które od kilku lat wytwarza StreetScootery, czyli właśnie elektryczne dostawczaki.

Autosan z własnym samochodem elektrycznym?

StreetScooter to niemiecki producent pojazdów elektrycznych, który w 2014 roku został kupiony przez grupę Deutsche Post DHL. Gigant rynku usług pocztowo-kurierskich zdecydował się go przejąć, ponieważ nie mógł znaleźć dopasowanego do swoich potrzeb dostawczego samochodu elektrycznego – a firma chciała za wszelką cenę obniżyć emisję we flocie.

> Chevrolet Volt wypada z oferty. Zniknie też Chevrolet Cruze i Cadillac CT6

PGE miałoby iść tą samą drogą. I chociaż firma zajmowała się dotychczas produkcją i dystrybucją energii elektrycznej, teraz przymierza się ponoć do skonstruowania samochodów na prąd. Miałyby to być auta specjalistyczne, przeznaczone na rynek wewnętrzny (źródło). Ich potencjalnymi nabywcami oprócz PGE byłyby inne państwowe spółki: Tauron, Energa i Enea. Później pojazdy mogłyby trafić też do Lasów Państwowych, straży pożarnej, policji czy Straży Granicznej.

Rynek, wbrew pozorom, jest spory, bo flota samochodów specjalistycznych w samych tylko spółkach energetycznych liczy dziś ponoć około 20 tysięcy pojazdów. Z kolei StreetScooter jest w Niemczech najlepiej sprzedającym się (=najczęściej rejestrowanym) autem elektrycznym, które wygrywa nawet z e-Golfem, Zoe czy Smartem. A DHL dopiero rozpoczęło jego sprzedaż poza strukturami firmy – rynek ma więc gigantyczne szanse na rozwój.

> KATOWICE. Nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych i carsharing przed COP24 [mapa]

Dodajmy, że idea nie jest nowa. Już w latach siedemdziesiątych powstawały w Polsce prototypowe samochody elektryczne. Jeden z nich, zasilany akumulatorami kwasowo-ołowiowymi Fiat 125p pickup pojawił się nawet w programie Sonda:

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]