Od 1 lipca 2018 roku do użytku wejdą naklejki „EE” jednoznacznie identyfikujące pojazdy elektryczne. Zapytaliśmy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które jest odpowiedzialne za projekt nalepek, kto będzie upoważniony do ich otrzymania – i czy hybrydy plug-in też się kwalifikują.

Dla kogo naklejka „EE”?

Szybko okazało się, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa odpowiada tylko za projekt, a szczegóły poznamy zwracając się do Ministerstwa Energii. Zasugerowano nam też, że odpowiedź na nasze pytanie jest w Ustawie o elektromobilności.

Zanim jednak przejdziemy do Ustawy, dwa słowa wstępu:

  • samochody czysto elektryczne posiadają w rubryce P.3 dowodu rejestracyjnego oznaczenie „EE”,
  • z kolei hybrydy plug-in (wszelkich rodzajów) oznaczone są jako „P/EE”.

> Naklejki dla samochodów elektrycznych od 1 lipca? Możemy zapomnieć [aktualizacja 2.07]

Spis oznaczeń, mocy i emisji można znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury. I tak wybrane modele posiadają następujące wpisy w dowodzie rejestracyjnym:

  • Nissan Leaf 2 – EE,
  • Mitsubishi Outlander PHEV – P/EE,
  • BMW i3 – EE,
  • Audi Q7 e-tron  – P/EE,

…i tak dalej. Gdyby więc nalepka miała być odbiciem zawartości dowodu rejestracyjnego, nie miałoby na nią szans ŻADNE auto wyposażone w [zapasowy] silnik spalinowy, a więc BMW i3 REx, Mitsubishi Outlander PHEV czy Volvo XC90 T8.

Ustawa odróżnia „P/EE” i „EE”, hybrydy bez prawa do nalepki „EE”

Decydujące są jednak zapisy Ustawy o elektromobilności (<-pobierz za darmo). Otóż dodała ona do ustawy – Prawo o ruchu drogowym następujący fragment:

Art. 148b. 1. Od dnia 1 lipca 2018 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. pojazdy elektryczne i pojazdy napędzane wodorem oznacza się nalepką wskazującą na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu umieszczaną na przedniej szybie pojazdu według wzoru określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1.

Widzimy więc, że ustawodawca ma świadomość obecności na rynku poszczególnych typów pojazdów elektrycznych (auta na wodór też są elektryczne), a wspomniany wyżej „pojazd elektryczny” to:

12) pojazd elektryczny – pojazd samochodowy w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wykorzystujący do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania;

…który jest czym innym niż:

13) pojazd hybrydowy – pojazd samochodowy w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, o napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania;

Podsumowując: samochody z oznaczeniem P/EE nie będą upoważnione do otrzymania nalepki „EE”, dostaną ją tylko pojazdy elektryczne EE. Nalepkę dostaną też elektryczne motocykle, ale już nie motorowery.

Na pocieszenie właścicielom hybryd plug-in można dodać, że Ministerstwo Energii może jeszcze zadecydować o innej interpretacji własnych przepisów.

|REKLAMA|




|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 7 głosów Średnia: 4.3]