Greenway otwarcie zapowiadał, że ładowarki samochodów elektrycznych przestaną być darmowe z początkiem 2018 roku. Jednak na razie nie ogłoszono cen. Dlaczego? Od kiedy ładowarki będą płatne? Ile będzie kosztować ładowanie na urządzeniach Greenway?

Płatne ładowarki Greenway (i inne) – od kiedy?

Greenway Infrastructure Poland zapowiadało, że ładowarki przestaną być darmowe z początkiem 2018 roku. Firma wzięła za dobrą monetę zapowiedzi Ministerstwa Energii, które deklarowało, że Ustawa o elektromobilności wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku.

Tak się jednak nie stało. Ustawa idzie pełnym, klasycznym cyklem i już wiadomo, że nie zostanie złożona Prezydentowi do podpisu w 2017 roku. Aktualnie mówi się, że wejdzie w życie najwcześniej w pierwszym kwartale 2018 roku. I dopiero w momencie rozpoczęcia obowiązywania ustawy operatorzy ładowarek zaczną pobierać opłatę za ładowanie – Greenway zapowiada, że ładowarki są darmowe do marca 2018 roku:

Dlaczego? To proste: dziś, żeby udostępniać usługę ładowania samochodu elektrycznego, konieczne jest posiadanie koncesji na sprzedaż energii. Tak naprawdę zupełnie zbędnej akurat w takiej usłudze. Ustawa o elektromobilności to zmienia: do świadczenia usługi ładowania koncesja przestanie być wymagana. Dlatego operatorzy sieci ładowarek czekają na jej wejście.

Cennik Greenway: 37,57 zł za 30 minut ładowania CHAdeMO

Na razie nie ma żadnych oficjalnych informacji na temat cen, które zaproponuje nam Greenway. Redakcja www.elektrowoz.pl pokusiła się jednak o pewne obliczenia w oparciu o cennik firmy-matki Greenway Infrastructure Poland, który obowiązuje na Słowacji.

Z obliczeń tych wynika, że jedna godzina ładowania prądem stałym (DC) w ładowarkach Greenway może kosztować 76 złotych. Spróbujmy zatem policzyć, ile kosztowałoby nas ładowanie samochodu w przeliczeniu na złotówki (według cennika na Słowacji).

Jeśli zatem kupimy nowego Nissana Leafa 2 i podłączymy go do ładowarki CHAdeMO na 30 minut, żeby uzyskać dodatkowe 142 kilometry zasięgu (źródło danych: Nissan Leaf 2 – TEST), będziemy musieli zapłacić 5 euro za rozpoczęte 45 minut ładowania plus 3,9 euro za 30 minut ładowania prądem stałym (DC). Daje to łącznie 8,9 euro, czyli równowartość 37,57 złotych.

A zatem w ładowarce Greenway zapłacimy 37,57 złotego za możliwość przejechania +142 kilometrów. Daje to koszt 26,46 złotego za 100 kilometrów, czyli równowartość 5,63 litra benzyny.

Nota redakcji www.elektrowoz.pl: nie wiemy, czy identyczne ceny będą funkcjonować w Polsce, czy może będzie taniej lub drożej.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 20 głosów Średnia: 4.5]