Według najnowszych informacji opublikowanych przez Europejskie Obserwatorium Paliw Alternatywnych (EAFO.eu), w czerwcu 2018 na polskie drogi trafiło 48 samochodów elektrycznych. Liderem okazał się Nissan Leaf, na drugim miejscu dojechał Renault Zoe.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce

Zgodnie z danymi EAFO, w okresie od stycznia do czerwca 2018 roku w Polsce zarejestrowano łącznie (ilustracja na górze):

 1. Nissan Leaf – 158 egzemplarzy,
 2. Renault Zoe – 26 egzemplarzy,
 3. Hyundai Ioniq Electric – 23 egzemplarze,
 4. BMW i3 + i3s – 18 egzemplarzy,
 5. Tesla Model X – 17 egzemplarzy,
 6. Pozostałe, w tym Tesla Model S – 24 egzemplarze.

Zdecydowanym liderem jest Nissan Leaf, który o wiele długości wyprzedził drugie w kolejności Renault Zoe. Wyniki modelu Ioniq Electric należy traktować z pewnym dystansem – pozostałe liczby powinny być w miarę bliskie rzeczywistości. Warto jednak przypomnieć, że znacznie bardziej wiarygodne dane poda Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), które powinno opublikować raport we wrześniu 2018 roku.

Miesięczne dane EAFO – poglądowe, niezbyt wiarygodne

Dlaczego zestawienie należy traktować z dystansem? Ponieważ według szczegółowych danych EAFO w czerwcu 2018 roku na naszych drogach miała pojawić się następująca liczba samochodów elektrycznych:

 1. Nissan Leaf – 19 egzemplarzy,
 2. Renault Zoe – 13 egzemplarzy,
 3. Tesla Model X – 4 egzemplarze,
 4. BMW i3+i3s – 3 egzemplarze,
 5. Pozostałe – 3 egzemplarze,
 6. Hyundai Ioniq Electric – „-5” egzemplarzy

Raz, że liczba aut nie zgadza się z sumą podawaną dla całego miesiąca (42 kontra 48 – ilustracja poniżej), dwa, że przy modelu Ioniq Electric nagle ubyło nam samochodów, które rzekomo już wjechały na polskie drogi.

EAFO podaje bowiem, że liczba zarejestrowanych aut od początku roku wynosiła:

 • kwiecień 2018 – 22 samochody,
 • maj 2018 – 28 samochodów,
 • czerwiec 2018 – 23 samochody.

Jako że jest to liczba rosnąca z każdym miesiącem, różnica między czerwcem a majem oznacza błąd we wcześniejszych obliczeniach: ktoś lub coś (urzędnik? system CEP 2.0? człowiek w EAFO?) musiało źle zakwalifikować część aut, w związku z czym w czerwcu dokonano korekty. W efekcie ubyło nam 5 egzemplarzy modelu Ioniq Electric oraz zupełnie rozjechały się miesięczne statystyki: miesiąc temu EAFO informowało o +31 samochodach elektrycznych na drogach w maju 2018, teraz liczba dla maja zmniejszyła się do 23 egzemplarzy:

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 10 głosów Średnia: 4.2]