Czy można zobaczyć Teslę Roadster w Kosmosie? Gołym okiem: nie. Jednak za sprawą oficjalnego oznaczenia i wyznaczonej orbity, samochód ze Starmanem na pokładzie może zostać dostrzeżony za pomocą teleskopu ze zwierciadłem o średnicy około 40 centymetrów. Jasność obiektu ciągle spada, ponieważ Tesla oddala się od Ziemi.

Tesla Roadster jako obiekt kosmiczny

Tesla w Kosmosie ma oficjalnie wyznaczoną orbitę, wystarczy poszukać obiektu o nazwie „Tesla” (pełna nazwa: Tesla Roadster (AKA: Starman, 2018-017A)), żeby móc go namierzyć. Jednak nawet nie ma co wypatrywać go gołym okiem: w jasnych miastach dostrzegamy na niebie gwiazdy 2-3 wielkości (mag), poza miastami maksymalnie 5-6 wielkości.

> Pierwsze elektryczne VW Chinach = klony JAC iEV7S [+dane techniczne]?

Tesla Roadster jest dziś poza orbitą Księżyca i w momencie namierzenia miała jasność zaledwie 15,5 mag – a z czasem wartość ta będzie rosła, czyli jasność obiektu będzie spadać. 15,5 mag to mniej niż jakakolwiek planeta w Układzie Słonecznym – naukowcy porównali tę wielkość do jasności Charona, księżyca Plutona.

W momencie wykonywania zdjęć Tesla Roadster był około 470 tysięcy kilometrów od Ziemi, czyli już poza orbitą Księżyca. Samochód poruszał się wtedy z szybkością 14 000 kilometrów na godzinę i był już na orbicie heliocentrycznej. Jej perihelium wyznaczono na 0,98 jednostki astronomicznej (czyli nieco bliżej niż Ziemia), aphelium – na 2,61 jednostki astronomicznej. Teoretycznie samochód miał krążyć między orbitami Ziemi a planetki Ceres:

Orbita Tesli / Starmana w Kosmosie. UA = jednostka astronomiczna, czyli średnia odległość Ziemi od Słońca. (c) Elon Musk / SpaceX

Prowadzone jednak przez NASA obliczenia pokazują, że orbita Tesli Roadster będzie nieco ciaśniejsza i zmieści się między 0,99 (perihelium) a 1,7 (aphelium) jednostki astronomicznej. To sugeruje, że samochód będzie podróżował znacznie ciaśniej i znajdzie się blisko orbity Marsa (maksymalna odległość od Słońca: 1,67 jednostki astronomicznej).

Warto zobaczyć: Tesla Roadster na tle gwiazd (animowany GIF)

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Mandat za zajmowanie miejsca dla elektryka? Jest nawet wyrok:

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]